SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Darowizny – podatek dochodowy w kontekście Tarczy Antykryzysowej

Darowizny – podatek dochodowy w kontekście Tarczy Antykryzysowej

Polscy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się pomagać szpitalom, według ustawy o tzw. Tarczy Antykryzysowej, otrzymają wiele preferencji podatkowych. Poniżej szczegółowe zapisy ustawy dotyczące podatku dochodowego dla tych, którzy zdecydują się pomagać szpitalom, szczególnie teraz, gdy placówki i ich personel jest na pierwszej linii walki z COVID-19.

 

Darowizny przekazane od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19:

 • podmiotom wykonującym działalność leczniczą (czyli: przede wszystkim szpitalom), wpisanym do wykazu opracowywanego przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ (wykaz jest ogłaszany w dzienniku urzędowym przez wojewodów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ; można go odnaleźć na stronach www poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ);
 • Agencji Rezerw Materiałowych;
 • Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Co więcej darowizny te będą mogły być odliczane przez podatników CIT i PIT od podstawy opodatkowania (dochodu) na następujących, bardzo korzystnych zasadach:

 • w przypadku darowizny przekazanej do 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny;
 • w przypadku darowizny przekazanej w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny;
 • w przypadku darowizny przekazanej do 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 100% wartości darowizny.

Aby skorzystać z nowych preferencji, należy pamiętać, że w przypadku placówek medycznych darowizny mogą dotyczyć tylko tych placówek, które są zamieszczone w wykazie dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Należy też pamiętać, że darowizny pieniężne powinny być udokumentowane dowodami wpłat na rachunek bankowy obdarowanej jednostki.

 

Wydatki na ww. cele nie będą podlegały odliczeniu od dochodu, jeżeli wcześniej zostały zaliczone przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów.

 

Najważniejsze jest jednak to, że nowe rozwiązania podatkowe dodatkowo motywują do tego, co teraz najpilniejsze – do pomocy szpitalom. Dzisiaj każda złotówka jest dla nich cenna!

 

Autor: dr Radosław Bulejak, Kancelaria Ożóg Tomczykowski

Autor porady:
Data utworzenia:
12.09.2023

  Wyślij wiadomość

  Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

  Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.