SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Zadośćuczynienie (odszkodowanie) za śmierć osoby bliskiej

Zadośćuczynienie (odszkodowanie) za śmierć osoby bliskiej

Co to jest i kiedy przysługuje?

Gdy na skutek wypadku (komunikacyjnego, przy pracy) bądź błędu medycznego uczestnik tego zdarzenia ponosi śmierć, jego najbliżsi mają prawo do uzyskania zadośćuczynienia za powstałą krzywdę. Co oznacza, że sprawca zdarzenia (osoba odpowiedzialna za powstanie tego zdarzenia) lub jego ubezpieczyciel mają obowiązek wypłaty takiego świadczenia osobom najbliższym zmarłego.

Zadośćuczynienie w przedstawionych okolicznościach to po prostu kwota pieniężna, która ma na celu zrekompensować krzywdę, ból, cierpienie po stracie bliskiej osoby. W uproszczeniu zadośćuczynienie to rodzaj takiego odszkodowania, które ma zniwelować krzywdę po stracie bliskiej osoby.

Poszkodowani często mają przeświadczenie, że „nie wypada” dochodzić zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby. Jednak warto spojrzeć na to z innej strony. Wypłata zadośćuczynienia to przede wszystkim obowiązek ubezpieczyciela, który najczęściej próbuje uchylić się od wypłaty zadośćuczynienia lub go zaniżyć.

Komu ubezpieczyciel powinien wypłacić zadośćuczynienie?

Do zadośćuczynienia mają prawo osoby najbliższe. W prawie nie zostało ściśle określone, co oznacza osoba najbliższa, ale w praktyce będą to osoby najbliższe w potocznym rozumieniu. Oznacza to, że przede wszystkim będą to np. żona, mąż, partnerka, partner, córka, syn, brat, rodzic, wnuczka, wnuczek. Nie ma znaczeniu na prawo i wysokość zadośćuczynienia czy śmierć poniósł mąż czy tylko partner. Najważniejsze jest jaka była relacja między zmarłym, a osobą bliską, a nie formalny jej status. W związku z tym żona i kobieta będąca w nieformalnym związku z inną osobą mają takie same prawo do zadośćuczynienia przy podobnych relacjach.

Jaka jest podstawa prawna zadośćuczynienia?

Przepis ogólny określający rodzaje roszczeń po śmierci bliskiej osoby reguluje art. 446 Kodeksu cywilnego, a zadośćuczynienie wskazane jest w art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego.

Więcej na temat omawianego zagadnienia można znaleźć na moim blogu:

https://radcakucharski.pl/blog/zadoscuczynienie-odszkodowanie-za-smierc-osoby-bliskiej

Autor porady:
Data utworzenia:
22.07.2022

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.