Małżeństwo między krewnymi w linii prostej zawsze, a między krewnymi w linii bocznej do drugiego (wg prawa cywilnego) lub czwartego (wg prawa kanonicznego) stopnia jest zakazane. Co kryje się jednak pod pojęciem „linii prostej” i „linii bocznej”? Jak oblicza się pokrewieństwo?
Linia pokrewieństwa
Linia prosta to taka, w której jedna osoba pochodzi od drugiej, w taki sposób, że na drzewie genealogicznym stosunek pokrewieństwa między nimi tworzyłby linię prostą. Krewnymi w linii prostej są zatem wstępni oraz zstępni. Linia boczna to z kolei określenie pokrewieństwa między osobami pochodzącymi od tego samego przodka, które jednocześnie nie są krewnymi w linii prostej. Krewnym w linii bocznej jest zatem brat, siostra, kuzyni, wujek, ciotka, bratanek, siostrzenica, itp.
Który stopień pokrewieństwa?
Stopień pokrewieństwa dotyczy linii bocznej. Jego ustalenie może być istotne m.in. wówczas gdy prawo przyznaje nam jakieś uprawnienia, lub nakłada obowiązki na podstawie stosunku pokrewieństwa, które łączy nas z daną osobą. Warto wówczas wiedzieć, czy dany przepis nas dotyczy. Stopnie pokrewieństwa oblicza się według liczby urodzeń, występujących pomiędzy danymi krewnymi, przy czym nie uwzględnia się urodzenia wspólnego przodka. Najprościej wyjaśnić to na przykładzie: Rodzeństwo to krewni w linii bocznej, ponieważ pochodzą od wspólnego przodka – ojca i matki, a jednocześnie nie są krewnymi w linii prostej – ponieważ brat nie pochodzi przecież od siostry i na odwrót. Rodzeństwo jest krewnymi w stopniu drugim, ponieważ dla powstania pomiędzy nimi pokrewieństwa potrzebne były dwa urodzenia – narodziny brata i narodziny siostry.
Małżeństwo a stopień pokrewieństwa lub powinowactwa
Najczęstszym przykładem, w którym stopnie pokrewieństwa w linii bocznej mają znaczenie, jest małżeństwo. Zgodnie z KRO, nie mogą zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo, ani powinowaci w linii prostej. Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi. Przy małżeństwie konkordatowym dodatkowe przesłanki i ograniczenia wynikają z przepisów kościelnych.
Więcej: https://www.kancelaria-tadrowska.pl/blog/zawarcie-ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwa-a-stopnie-pokrewie%C5%84stwa