SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Pomniejszenie podstawy podatku dochodowego o darowiznę na walkę z COVID-19

Pomniejszenie podstawy podatku dochodowego o darowiznę na walkę z COVID-19

Nowelizacja specustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, która weszła w życie w dniu 1 kwietnia 2020 r. (tzw. tarcza antykryzysowa), dotyka wielu dziedzin życia zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Część przepisów nakierunkowana jest ściśle na zachętę do wspierania podmiotów zaangażowanych bezpośrednio w aktywności mające na celu przeciwdziałanie epidemii. Regulacje dotyczą m.in. prawa podatkowego.

 

Nowelizacja wprowadziła czasową możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych i podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych o darowizny przekazane od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

 

Warunkiem jest przekazanie darowizn na rzecz następujących podmiotów:

 

1.     podmioty lecznicze wpisane do wykazów prowadzonych przez odziały wojewódzkie NFZ (wykaz placówek dla Województwa Mazowieckiego znajdziecie Państwo tutaj:  https://www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-mazowieckiego-ow-nfz/podmioty-udzielajace-swiadczen-opieki-zdrowotnej-dotyczacej-przeciwdzialania-covid-19/ ),

2.     Agencja Rezerw Materiałowych,

3.     Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

 

Co istotne, ulga pozwala na odliczenie większej wartości darowizny niż faktycznie dokonana, o ile jeżeli darowizna będzie dokonana w kwietniu lub w maju 2020 r.

 

I tak w przypadku darowizn dokonanych:

 

  1. do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny;
  2. w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny;
  3. od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.

 

Zatem darowizny dokonane przykładowo w kwietniu 2020 r. pozwalają na podwójne zmniejszenie podatku, a w maju 1,5-krotne – proporcjonalnie do przekazanych kwot.

            

Jest to dodatkowa zachęta do tego, żeby pomagać szpitalom i innym placówkom leczniczym walczącym z COVID-19.

 

Autor porady:
Data utworzenia:
04.06.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.