Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku – czy trzeba się spisać, jak to zrobić, jaka jest podstawa prawna spisu powszechnego?
Obowiązek realizacji spisów powszechnych spoczywa na Prezesie Głównego Urzędu Statystycznego. Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 443, z późn. zm.) ustala zasady, organizację i tryb prowadzenia badań statystycznych. W odniesieniu do spisu powszechnego ustawa wskazuje, że udział w badaniu jest obowiązkowy. Zgodnie z 9. ustawy o statystyce publicznej realizacja spisu wymaga odrębnej ustawy.
Spis powszechny w 2021r realizowany jest w oparciu o ustawę z dnia 9 sierpnia 2019r.o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021r (zwaną dalej: „Ustawą”). Zgodnie, z którą narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2021r. jest przeprowadzany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie od dnia 1 kwietnia 2021r. do dnia 30 czerwca 2021r., według stanu na dzień 31 marca 2021r., godz. 24.00.
Jaki jest cel przeprowadzania spisu?
Zgodnie z Art.7. Ustawy dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.
Co obejmu Spis powszechny?
1. osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
2. osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
3. mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami
Jak można dokonać spisu?
Obowiązkową formą jest samopis internetowy a metodą uzupełniającą jest spis przez telefon, na infolinii spisowej.
W kwietniu 2021r Spis Powszechny realizowany będzie tylko i wyłącznie za pomocą zdalnych form samopisu.
Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja 2021r.
Kim jest Rachmistrz spisowy?
To pracownik jednostki służb statystyki publicznej, w tym ankieterzy statystyczni, wyznaczeni przez zastępców właściwych wojewódzkich komisarzy spisowych do zebrania danych w ramach spisu powszechnego od osób fizycznych.
Czy można zweryfikować tożsamość Rachmistrza?
tak, możliwa jest taka weryfikacja. Przed rozpoczęciem wywiadu bezpośredniego lub wywiadu telefonicznego można zweryfikować tożsamość rachmistrza przez kontakt telefoniczny lub osobisty z gminnym lub wojewódzkim biurem spisowym. Informacja o sposobie weryfikacji tożsamości rachmistrza spisowego jest udostępniana na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego i urzędów statystycznych oraz w materiałach informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych dotyczących spisu powszechnego.
Sankcje za brak udziału w Spisie Powszechnym.
Udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co określa art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Ważne
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej art. 4 Rozporządzenia (WE) nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z 9.07.2008 r. Spisy powszechne są realizowane raz na 10 lat. Ostatni spis był realizowany na postawie ustawy z 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r.