SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Regulacja stosunków między wspólnikami poprzez umowę wspólników (SHA)

Regulacja stosunków między wspólnikami poprzez umowę wspólników (SHA)

     

     Decydując się na wspólne prowadzenie biznesu i zawiązując w tym celu spółkę, niezależnie, czy jest to startup z dużym zewnętrznym inwestorem, czy przedsięwzięcie inwestorów dysponujących podobnym kapitałem, koniecznym jest uregulowanie pomiędzy wspólnikami elementarnych kwestii operacyjnej współpracy, w szczególności dokonanie odpowiedniego podziału zadań i kompetencji wewnątrz organizacji, ustalanie zasad rozliczania wspólników z ich pracy, koordynacji zadań, czy relacji wspólników z podmiotami trzecimi (np. zakaz konkurencji, ochrona wspólnego know-how, działalność na nowych rynkach, relacje inwestorskie).

     

     Oczywiście powyższe kwestie, jako mające elementarne znaczenie dla funkcjonowania spółki nie powinny być powszechnie dostępne, jak sama umowa spółki, z której treścią co do zasady każdy może zapoznać się za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Z drugiej strony umowa taka powinna w sposób skuteczny wiązać wszystkich wspólników stanowiąc swojego rodzaju – wewnętrzny regulamin, wzorzec postępowania wspólników względem siebie oraz względem samej spółki.

    

     Poprzez umowę wspólników (z ang. Shareholders` agreement; skr. SHA) uregulować można kwestie relacji wspólników ze sobą, ze spółką oraz z podmiotami zewnętrznymi, m.in.:

  

  • obowiązki korporacyjne;
  • obowiązki związane z prowadzeniem spraw spółki;
  • określenie dodatkowych zasad dot. głosowań wspólników;
  • zasady bieżącego funkcjonowania spółki oraz kierunków jej rozwoju (w tym rynki, na których spółka będzie działać, relacje z aktualnymi i przyszłymi inwestorami);
  • zasady ochrony informacji, know-how, czy tajemnicy przedsiębiorstwa;
  • zasady nabywania i korzystania z mienia spółki;
  • kwestie prowadzenia działalności konkurencyjnej względem spółki lub innych wspólników;
  • zasady wyjścia ze spółki lub wykluczenia wspólnika;
  • sposoby rozstrzygania sporów między wspólnikami.

    

     Odpowiednio uzgodniona i obwarowana stosownymi zabezpieczeniami umowa wspólników pozwala na prowadzenie bieżącej działalności w sposób bardziej przejrzysty, pewny i skoordynowany. Istnienie takiej umowy to także dobry znak dla potencjalnego inwestora z zewnątrz, co może mieć ogromne znaczenie przy finansowaniu działalności np. startup-u. 

        

  

Autor porady:
Data utworzenia:
19.08.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.