SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Czy pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie umowy na okres próbny?

Czy pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie umowy na okres próbny?

Pracodawca zamierza wypowiedzieć umowę o pracę na okres próbny. Zgodnie z przepisami w wypowiedzeniu nie wpisuje powodu.

 

Czy jeśli pracownik wystąpi z formalnym wnioskiem o wskazanie powodu wypowiedzenia, pracodawca będzie musiał go podać?

 

Czy konieczne będzie wskazanie konkretnych zarzutów wobec pracownika, czy wystarczy wyjaśnienie, że nie zachodzą przesłanki z art. 294 pkt 1 k.p., bez wymieniania konkretnych zarzutów wobec pracownika?

 

ODPOWIEDŹ

Mając na uwadze brzmienie przepisu, w ocenie autorki, pracodawca powinien wskazać faktyczną przyczynę wypowiedzenia umowy na okres próbny np. pracownik nie posiada umiejętności niezbędnych do wykonywania danego rodzaju pracy itp. Pracodawca nie powinien poprzestawać na wskazaniu, że nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 294 § 3 k.p.

 

UZASADNIENIE

 

Zgodnie z art. 294 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p., w przypadku gdy pracownik uważa, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę było jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym innym niż stosunek pracy, lub dochodzenie udzielenia informacji, o których mowa w art. 29 § 3, 32 i 33 oraz art. 291 § 2 i 4, lub skorzystanie z praw, o których mowa w art. 9413, może, w terminie 7 dni od dnia złożenia oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę, złożyć do pracodawcy wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o wskazanie przyczyny uzasadniającej to rozwiązanie umowy o pracę albo zastosowanie działania.

 

Pracodawca udziela pracownikowi odpowiedzi na wniosek, o którym mowa w § 3, w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku (§ 4).

 

Powyższy przepis nie nakłada zatem na pracodawcę obowiązku każdorazowego uzasadniania przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny czy też nieprzedłużenia zatrudnienia, a jedynie w przypadku otrzymania wniosku pracownika o wskazanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie takiej umowy (nieprzedłużenie zatrudnienia) pracodawca odpowiada na wniosek w terminie 7 dni od dnia złożenia przez pracownika takiego wniosku.

 

Pracodawca będzie zatem zobowiązany udzielić odpowiedzi, czyli podać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy, w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

 

Mając na uwadze brzmienie przepisu, w ocenie autorki pracodawca powinien wskazać faktyczną przyczynę wypowiedzenia umowy na okres próbny np. pracownik nie posiada umiejętności niezbędnych do wykonywania danego rodzaju pracy itp. Pracodawca nie powinien poprzestawać na wskazaniu, że nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 294 § 3 k.p.

Autor porady:
Data utworzenia:
27.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.