SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Dofinansowanie z Unii do zgłoszenia znaku lub wzoru - tylko do 10/11/2023!

Dofinansowanie z Unii do zgłoszenia znaku lub wzoru  - tylko do 10/11/2023!

Trwa unijny program „Wieloletni Fundusz MŚP 2022–2024” w ramach którego Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wypłaca dotację do kosztów urzędowych zgłoszeń znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych.

 

UWAGA: Wnioski o dotację na znaki i wzory mogą być składane tylko do dnia 10 listopaba 2023 r., godz. 17.00.

 

O co chodzi?

Dokonując zgłoszenia znaku towarowego albo wzoru przemysłowego, konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty zgłoszeniowej na konto Urzędu przyjmującego zgłoszenie. Bez tej opłaty Twoje zgłoszenie w ogóle nie będzie rozpatrywane. Opłaty te różnią się w zależności od Urzędu, przykładowo opłata zgłoszeniowa EUIPO za zgłoszenie znaku w 2 klasach wynosi 900 euro, zaś w Polskim Urzędzie Patentowym (UPRP) koszt zgłoszenia takiego samego znaku wyniesie 520 zł.

 

W ramach wspomnianego programu, po zgłoszeniu swojego nowego znaku lub wzoru, EUIPO wypłaci Ci część poniesionej opłaty zgłoszeniowej oraz ew. innych opłat poniesionych w związku z Twoim zgłoszeniem.

 

Kto może otrzymać dotację?

Program skierowany jest do sektora małych i średnich firm, których szczegółowa definicja znajduje się na tej stronie: https://single-market-economy.ec.europa.eu/smes/sme-definition_en 

Czyli, co do zasady, jeśli jesteś jednoosobową działalnością gospodarczą, to możesz ubiegać się o dotację.

 

Jak to wygląda?

  1. Jak już się do mnie zgłosisz, ustalamy na jaki podmiot będzie zgłaszany Twój nowy znak czy wzór.
  2. Przygotowuję Ci wzór upoważnienia dla mnie do działania w Twoim imieniu. Po jego podpisaniu, przesyłasz mi skan tego upoważnienia, oryginały pocztą.
  3. Przesyłasz mi odpowiedni dokument bankowy dotyczący Twojego firmowego konta. Ja zaś zbieram resztę potrzebnych dokumentów dotyczących Twojej firmy.
  4. Składam wniosek o bon dla Ciebie.
  5. Czekamy, aż EUIPO przyzna Ci bon na 1000 euro. Po drodze EUIPO może mieć pewne pytania, na które trzeba będzie odpowiedzieć wyjaśniając wskazane przez nich wątpliwości. Tym zajmuję się ja.
  6. Otrzymujesz bon na 1000 euro.
  7. Dopiero po otrzymaniu bonu, zgłaszamy dla Ciebie znaki towarowe lub wzory przemysłowe.
  8. Przygotuję Ci wykaz towarów lub usług do zgłoszenia znaku, dopasowany do Twojej działalności. Po ich zaakceptowaniu oraz dograniu innych formalności, zgłaszam znak.
  9. Po dokonaniu poprawnych zgłoszeń znaków lub wzorów, musisz opłacić koszty urzędowe w całości na konto urzędu przyjmującego zgłoszenie i w jego walucie. Ja Ci wszystko wskażę.
  10. Po zgłoszeniu i opłaceniu znaków/wzorów, przesyłasz mi dowód zapłaconej opłaty.
  11. Zgłaszam wniosek do EUIPO o wypłatę środków z bonu bezpośrednio na Twoje konto.
  12. Po złożeniu wniosku, EUIPO ma ok 30 dni na wypłatę środków, które są wypłacane w euro.
  13. A zgłoszenie znaku lub wzoru dalej jest rozpatrywane przez Urząd przyjmujący.

Ile?

To zależy od tego w jakim urzędzie zgłosisz swój znak albo wzór, mianowicie:

  • zgłoszenie znaku towarowego/wzoru przemysłowego w Unii Europejskiej – 75% opłat urzędowych, maksymalnie 1000 euro,
  • zgłoszenie znaku towarowego /wzoru przemysłowego poza Unią Europejską – 50% opłat urzędowych, maksymalnie 1000 euro.

Przykładowo, jeśli zgłosisz 3 znaki unijne w 2 klasach, to koszt urzędowy zgłoszenia wyniesie 900 euro za 1 znak. Łącznie koszt urzędowy zgłoszenia wyniesie 2 700 euro. Czyli będziesz mógł się ubiegać o zwrot kwoty 1000 euro, czyli całego przyznanego bonu.

 

W danej edycji programu można otrzymać bon na 1000 euro tylko 1 raz, czyli 1 raz w roku. O ewentualny kolejny bon będzie można się ubiegać dopiero w przyszłym roku. W przypadku niewykorzystania bonu za pierwszym razem, można to zrobić przy kolejnym zgłoszeniu znaku do wygaśnięcia bonu.

 

Do kiedy?

Na początku listopada ogłoszono, że wnioski o dotację mogą być składane tylko do dnia 10 listopaba 2023 r., godz. 17.00

 

Pierwotnie termin ten kończył sie w dniu 8 grudnia 2023 r. Przesuniecie terminu świadczy o tym, iz środki przeznaczone na ten program powoli się wyczerpują. Warto się pospieszyć!

Autor porady:
Data utworzenia:
05.08.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.