SzukajRadcy.pl

Niebieska karta jako dowód w sprawie rozwodowej?

Niebieska karta jako dowód w sprawie rozwodowej?

Procedura „Niebieskiej Karty” podejmowana jest w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

 

 

Rozpocząć ją mogą nie tylko Policjanci, ale także m.in. lekarz, pielęgniarka, nauczyciel, psycholog, pedagog szkolny, czy pracownik socjalny gminnego ośrodka pomocy społecznej – nie tylko jeśli są naocznymi świadkami przemocy, ale zawsze, gdy ich podejrzenie o zaistnieniu przemocy jest uzasadnione.

 

 

Popularne określenie „założenie Niebieskiej karty” oznacza wypełnienie, składającego się z czterech części formularza „Niebieskiej Karty”, w którym zawarte są m.in.:

 

  • informacje dotyczące osoby pokrzywdzonej,
  • osoby sprawcy,
  • form przemocy,
  • relacje świadka (świadków),
  • ocena danego zdarzenia,
  • opis ewentualnych obrażeń,
  • opis miejsca zdarzenia a
  • także działania podjęte w sprawie.

 

Niebieska karta jako dowód w sprawie rozwodowej

 

Dokument „Niebieskiej Karty” bywa wykorzystywany w sprawach rozwodowych, szczególnie wtedy, gdy w historię rozpadu małżeństwa wpleciona jest przemoc domowa, zaś osoba pokrzywdzona dąży do uzyskania rozwodu z winy drugiej strony (tej- która zgodnie z Niebieską Kartą taką przemoc stosowała).

 

 

Nie można jednak ślepo zakładać, że przedłożenie w postępowaniu sądowym tego dokumentu jako jedynego dowodu stosowania przemocy, zapewni orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony. 

 

 

Na pewno Sąd weźmie pod uwagę, że w rodzinie pojawił się motyw przemocy. Jeśli jednak poza Niebieską Kartą nic nie będzie przemawiało za tym, że małżonek przemoc stosował, to dowód ten może okazać się za słaby – i można go podważyć.

 


 

WAŻNE!

 

 

Pamiętaj, że zdarzają się różne historie, a procedura Niebieskiej Karty nie jest pozbawiona wad.

 

 


Autor porady:
Data utworzenia:
19.11.2019
Wyślij wiadomość

Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

Administratorem danych osobowych jest Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, ul. Żytnia 15 lok. 16, 01-014 Warszawa. Podanie danych w celu realizacji kontaktu i odpowiedzi jest niezbędne. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.