SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Czym jest zmowa przetargowa?

Czym jest zmowa przetargowa?

Zmowa przetargowa to uzgadnianie przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i organizatora warunków składanych ofert, w szczególności zakresu prac lub ceny.

Zmowa przetargowa może przybrać mechanizm:

  • ofert kurtuazyjnych – potencjalny konkurent składa ofertę celowo mniej atrakcyjną niż oferta wytypowana do zwycięstwa,
  • ograniczania ofert – zainteresowany przetargiem może celowo zrezygnować
  • rozstawiania i wycofywania ofert – zmawiający się uzgadniają treść ofert, w których ceny są odpowiednio zróżnicowane. Jeśli po otwarciu ofert okazuje się, że oferty członków kartelu zajmują dwa pierwsze miejsca, oferta zwycięska jest „wycofywana” poprzez nieuzupełnienie dokumentacji lub niekorygowanie błędów w ofercie, co powoduje wykluczenie oferenta. Jeżeli oferty członków kartelu znajdują się na trzech pierwszych miejscach, wycofywane są dwie najkorzystniejsze.

W jednej ze spraw Prezes UOKiK postawił zarzuty zawarcia zmowy przetargowej siedmiu przedsiębiorcom. Mogli oni w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia na budowę lub przebudowę elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych. Zastrzeżenia Prezesa UOKiK dotyczą praktyk uczestników 11 przetargów zorganizowanych w 2017 r. przez spółkę PGE Dystrybucja. Przedsiębiorcy mogli podzielić pomiędzy sobą poszczególne postępowania przetargowe, ustalając każdorazowo przed rozpoczęciem aukcji elektronicznej, który z nich wygra. Pozostali uczestnicy aukcji mieliby składać jedynie pozorne oferty, mające na celu wywołanie wrażenia istnienia konkurencji w przetargu.

Dziesięć z przetargów w związku z którymi mogła zostać zawarta zmowa dotyczyło budowy punktów rozłącznikowych sterowanych radiowo, a jeden – kompleksowej przebudowy sieci elektroenergetycznej kolidującej z budową drogi ekspresowej S17 w okolicach Garwolina.

Uzgadnianie między sobą ofert w przetargach i ustalanie, który z przedsiębiorców wygra, jest złamaniem prawa. Dlatego wszcząłem postępowanie wobec siedmiu podmiotów, które mogły w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia publiczne. Ich łączna wartość wyniosła ok. 9 mln zł. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcom grożą kary do 10 proc. ich rocznego obrotu. Warto również podkreślić, że ta sprawa jest efektem współpracy pomiędzy UOKiK a organami ścigania – mówi Prezes UOKiK. Postępowanie prowadzone jest wobec następujących przedsiębiorców: EnergoTech z Lublina, ZPUE z Włoszczowy, Przedsiębiorstwo Techniczno-Usługowe Elektra z Lublina, Ekto z Zaścianek, Elmo z Żelkowa – Kolonii, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Farad” z Józefowa oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Kurpiewski” z Łomży.

źródło: www.uokik.gov.pl

Autor porady:
Data utworzenia:
10.05.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.