SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Utrata dostępu do fanpage'a na Facebooku

Utrata dostępu do fanpage'a na Facebooku

Atak hackerów na fanpage firmowy

Do kancelarii głosiła się osoba posiadająca konto osobiste na Facebooku, a także dwa konta firmowe- tzw. fanpage’e. Konta firmowe były prowadzone od kilku lat i służyły do promowania działalności firmy z branży medycznej. Z uwagi na znaczną ilość obserwujących, konta firmowe stanowiły istotny kanał komunikacji między właścicielem firmy, a potencjalnymi klientami.

Konta firmowe nie posiadały specjalnych zabezpieczeń, a autoryzacja dwuskładnikowa nie była aktywna. Przedsiębiorca nie ustanowił także dodatkowego administratora fanpage’y, przez co był jedyną osobą posiadającą uprawnienia do dostępu do firmowych kont na Facebooku.

Obydwa konta firmowe stały się celem skutecznego ataku hackerskiego, w wyniku którego przedsiębiorca utracił możliwość administrowania fanpage’ami własnej firmy. Fanpage’e nie zostały usunięte i użytkownicy Facebooka mogli je przeglądać, jednakże stały się martwe – przedsiebiorca nie mógł na nich umieszczać, ani aktualizować żadnych informacji.

Motyw ataku hackerskiego nie był znany. Hackerzy nie zgłosili żądania okopu za odzyskanie dostępu do konta, ani nie wykorzystali konta do naruszenia regulaminu, czego skutkiem byłoby zawieszenie konta przez Facebooka. Niewykluczone iż atak, mógł być działaniem konkurencji, celem pozbawienia firmy możliwości reklamy na największym portalu społecznościowym.

Jak samodzielnie odzyskać zhackowane konto na Facebooku

Po utracie dostępu do kont firmowych przedsiębiorca podjął próby odzyskania dostępu.

Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest skorzystanie z Centrum Pomocy Facebooka – https://www.facebook.com/help/ Zgodnie z instrukcjami Facebooka, w sytuacji w której ktoś włamał się na konto lub je przejął, należy skorzystać z przewodnika dostępnego pod adresem https://www.facebook.com/hacked , w którym można zgłosić problem „Ktoś dostał się do mojego konta, bez mojej zgody”.

Niestety jak pokazują doświadczenia klientów kancelarii, nie we wszystkich przypadkach pomoc ta okazuje się skuteczna. Tak też było w przypadku przedsiębiorcy, który po trzech miesiącach wszelkich możliwych prób samodzielnego przywrócenia konta skontaktował się z kancelarią.

Odzyskiwanie konta na Facebooku przez prawnika

Po otrzymaniu zgłoszenia kancelaria zebrała od klienta niezbędne informacje potrzebne do odzyskania kont na drodze prawnej oraz przygotowała pełnomocnictwo do reprezentacji klienta. Na jego podstawie kancelaria podjęła działania wobec właściciela Facebooka – spółki Meta Platforms Ireland Limited – które doprowadziły do uwzględnienia żądań klienta i pełnego przywrócenia dostępu do obydwu firmowych fanpage’y. Całość działań trwała sześć tygodni i doprowadziła do odzyskania kont, bez potrzeby procesu sądowego.

Jak zabezpieczyć fanpage’a przed atakiem hackerskim

Jeżeli prowadzisz fanpage’a lub po prostu masz konto na Facebooku, zapewne masz świadomość każdy może doświadczyć ataku hackerskiego. Aby zwiększyć bezpieczeństwo konta warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  1. Stosuj silne hasło: Upewnij się, że hasło do konta fanpage’a jest unikalne i silne. Hasło powinno składać się z kombinacji dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Im dłuższe hasło, tym bezpieczniejsze.
  2. Włącz weryfikację dwuetapową. Dzięki temu, nawet jeśli haker uzyska dostęp do hasła, nie będzie mógł zalogować się na konto bez drugiego czynnika uwierzytelniającego.
  3. Przyznaj uprawnienia administratora innej zaufanej osobie. Wówczas, jeśli twoje konto zostanie zhackowane, będzie możliwe zarządzanie fanpage’em z wykorzystaniem konta drugiego administratora.

Co zrobić, jeśli już utraciłem dostęp do fanpage’a?

W pierwszej kolejności warto podjąć próbę samodzielnego odzyskania konta poprzez skorzystanie z Centrum Pomocy Facebooka i przewodnika dostępnego pod adresem https://www.facebook.com/hacked , w którym można zgłosić problem „Ktoś dostał się do mojego konta, bez mojej zgody”. Jeżeli pomoc oferowana przez Centrum Pomocy Facebooka nie okaże się skuteczna, wówczas można skontaktować się z kancelarią prawną.

Autor porady:
Data utworzenia:
03.04.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.