SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Oszustwo internetowe „na pracodawcę”. 5 najpopularniejszych mechanizmów, na które możesz dać się nabrać

Oszustwo internetowe „na pracodawcę”. 5 najpopularniejszych mechanizmów, na które możesz dać się nabrać

Nieznany z nazwy lub nieznany podmiot szuka pracowników (lub zleceniobiorców) do prostych czynności do wykonywania online lub stacjonarnie i proponuje atrakcyjne wynagrodzenie. Czy to idealna dla Ciebie oferta pracy, czy oszustwo internetowe?

Kto jest ogłoszeniodawcą?

Ofertę na portalu ogłoszeniowym zamieszcza przedsiębiorca, który nie ujawnia swoich danych albo przedstawia się jako młoda, nieznana jeszcze w Polsce, ale prężnie rozwijająca się firma. Często pada zapewnienie, że ma dostęp do najnowszych technologii i jest potentatem w jakiejś dziedzinie. Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować tych informacji w internecie, to może być to oszustwo internetowe. Zdarzają się też sytuacje, w których ktoś jedynie podszywa się pod rzeczywiście istniejącego przedsiębiorcę w celu przestępczym.

Jak zarobić, a się nie narobić

Według oferty praca ma zajmować mało czasu – kilka do kilkunastu godzin miesięcznie. Wynagrodzenie jest uzależnione od Twojego zaangażowania i pozwala na solidne wsparcie budżetu domowego, a nawet może pozwalać na Twoje utrzymanie. Osoby w tym samym zespole zarabiają, według ogłoszeniodawcy, nawet pięć do siedmiu tysięcy złotych miesięcznie. Wynagrodzenie jest płatne co tydzień, co ma dodatkowo zachęcić potencjalnych zainteresowanych w trudnej sytuacji finansowej i oddalić ich od podejrzenia, że to oszustwo internetowe.

Zakres obowiązków

Zakres czynności jest opisany tak, aby oferta mogła być rozważana również przez osoby w trudnej sytuacji życiowej (seniorów, osoby opiekujące się dziećmi lub chorymi w domu, osoby bez wykształcenia lub doświadczenia zawodowego). Mogą to być proste czynności do wykonania online (np. odpisywanie na czacie zgodnie z konspektem, przepisywanie danych) lub rzadziej w miejscu wskazanym przez potencjalnego pracodawcę/zleceniodawcę (np. dowóz paczek). Opis zakresu obowiązków wskazuje na fakt, że praca jest łatwa do wykonania, nie wymaga doświadczenia ani szczególnych umiejętności, a w razie problemów masz zapewnione wsparcie. Oferta wprost dla Ciebie! I dla każdej innej osoby, która się na nią natknie.

  • Wyłudzenie danych do logowania

Jednym ze sposobów na szybki zarobek – zarobek przestępcy, a nie Twój! – jest wymóg założenia, na potrzeby współpracy, rachunku w banku z wykorzystaniem linka podanego przez przestępcę. Trafiasz na stronę przygotowaną przez przestępcę, łudząco podobną do strony banku, wpisujesz swoje dane, często przesyłasz skan dowodu osobistego… i kończysz z wyczyszczonym własnym rachunkiem lub kredytem zawartym na Twoje dane.

  • Wykorzystanie Twojego rachunku bankowego do celów przedsiębiorcy

Potencjalny pracodawca/zleceniodawca oczekuje, że będziesz przyjmować środki na swoje konto bankowe (czy to istniejące, czy nowo założone) i przekazywać je dalej. Możliwe jest także oczekiwanie wypłat gotówki z bankomatów oraz korzystanie z BLIKa. Niestety, działając w ten sposób, stajesz się nieświadomie uczestnikiem prania brudnych pieniędzy. Środki pochodzą z przestępstw, a Twoje działania pomagają przestępcy w ich bezpiecznym przekazaniu dalej. Nawet jeżeli sam w ten sposób nie stracisz pieniędzy, prędzej czy później organy ścigania mogą zainteresować się Twoim udziałem w tym procederze.

  • Przekazanie danych w kwestionariuszu osobowym

Zanim zawrzesz umowę, musisz wypełnić kwestionariusz osobowy: dane osobowe i adresowe, nr PESEL, imię matki, nr rachunku bankowego. Dodatkowo, ze względu na zdalny charakter rekrutacji, musisz wysłać skan dowodu osobistego. Czy to się skończy założeniem na Twoje dane rachunku bankowego, czy przedsiębiorstwa? A może wzięciem pożyczki? To, na czym będzie polegało oszustwo internetowe po wyłudzeniu Twoich danych, zależy tylko od zakresu tych danych i inwencji przestępcy.

  • Przelew weryfikacyjny

Aby potwierdzić swoją tożsamość, musisz kliknąć w link i zlecić przelew weryfikacyjny. Na złotówkę. Albo nawet na jeden grosz. Niska kwota sprawi, że nawet nie zauważysz, że podlinkowana strona jedynie podszywa się pod operatora płatności, a Ty nieświadomie przekazujesz dane do logowania osobie trzeciej.

  • Wystawianie ogłoszeń sprzedażowych

W tym scenariuszu masz wystawiać ogłoszenia o sprzedaży towaru na popularnych serwisach (np. Allegro) z wykorzystaniem Twojego konta (tj. to Ty widniejesz jako sprzedawca). Przestępca otrzymuje zapłatę za wystawiony towar, a Ty zostajesz obciążony obowiązkiem wysłania towaru. Towaru, którego nie masz.

Na jakie kwestie należy uważać podczas przeglądania ofert pracy?

  • Nieznany ogłoszeniodawca – brak nazwy albo “nowa, ale prężnie się rozwijająca” firma, którą trudno zweryfikować
  • Nierealne wysokości oferowanych zarobków za wykonywanie pracy niewymagającej doświadczenia i umiejętności
  • Próby wyłudzenia danych lub powiązania Twojego rachunku bankowego z działalnością ogłoszeniodawcy
  • Próby wyłudzenia skanu dowodu osobistego lub innych dokumentów

Jak się zabezpieczyć?

  • Szukaj pracy na portalach, w których widnieje nazwa pracodawcy i które są dla ogłoszeniodawcy płatne, np. pracuj.pl
  • Nie podawaj nikomu danych podanych do logowania do banku ani informacji, które mogą służyć do weryfikacji (np. imię matki)
  • Nie loguj się do banku z wykorzystaniem linków otrzymanych od osoby trzeciej
  • Nie wysyłaj nikomu skanu dowodu osobistego
  • Czytaj wiadomości od banku przy podawaniu kodów SMS lub wpisywaniu PIN

Zostałeś oszukany?

Jeżeli utraciłeś pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym lub ktoś wziął kredyt z wykorzystaniem Twoich danych i pozostajesz w sporze z bankiem, możesz skorzystać z porady prawnej lub reklamacji sporządzonej przeze mnie. Razem omówimy możliwość skierowania sprawy do sądu lub innej obrony Twoich praw i interesów. Jeżeli Twój problem prawny nie dotyczy sporu z bankiem, lecz z inną osobą, zapraszam do kontaktu.

r. pr. Hanna Mardo

kontakt@hannamardo.pl

tel. 571940400

www.hannamardo.pl

www.przelewbezzgody.pl

Autor porady:
Data utworzenia:
22.02.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.