SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

JAK NAJLEPIEJ ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

JAK NAJLEPIEJ ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można na dwa sposoby: przez Internet – poprzez rejestrację spółki w systemie S24 lub u notariusza poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, a następnie rejestracji w KRS .Często moi klienci pytają: co jest lepsze? Założyć spółkę z o.o. przez Internet czy w formie aktu notarialnego? Prawda jest taka, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Każdy sposób ma swoje wady i zalety.

W przypadku rejestracji spółki z o.o. przez Internet zalety to przede wszystkim:

1) Niższe koszty –w porównaniu z zakładaniem spółki w formie tradycyjnej;

2) Szybka rejestracja spółki w KRS – cała procedura w praktyce trwa kilka – kilkanaście dni;

3) Możliwość dokonania wszelkich formalności związanych z założeniem i rejestracją spółki przez Internet, bez wychodzenia z domu.

W przypadku rejestracji spółki z o.o. w formie tradycyjnej zalety to przede wszystkim:

1) Możliwość swobodnego kształtowania treści umowy – w systemie S24 trzeba korzystać z udostępnionych wzorów dokumentów, brak możliwości dodawania zapisów lub ich zmiany;

2) Możliwość wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów);

3) Mniej formalności związanych z podatkiem PCC – wszystko za wspólników załatwia notariusz.

Co jest więc lepsze? Odpowiedź brzmi – to zleży. Zawiązanie spółki przez Internet jest z pewnością szybsze, tańsze i prostsze. Jeżeli na tym zależy wspólnikom – to wówczas to rozwiązanie jest najlepsze. Jeżeli jednak wspólnicy chcą wnieść do spółki wkłady niepieniężne lub zależy im na jak najlepiej skonstruowanej umowie spółki, aby chronić swoje interesy – to wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zawiązanie spółki w formie aktu notarialnego. Osobiście jednak zalecam w każdym indywidulanym przypadku zapytać prawnika, co w konkretnej sytuacji będzie „lepsze”.

Nota prawna: Treści zawarte w artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Treści te nie mogą zastępować profesjonalnych porad czy usług prawnych. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się z radcą prawnym lub innym specjalistą w danej dziedzinie.

Autor porady:
Data utworzenia:
18.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.