Na wstępie pragnę wskazać, że o przesłankach i warunkach korzystania z obiektów sportowych i rekreacyjnych można przeczytać w mojej publikacji znajdującej się tutaj https://szukajradcy.pl/news/216/ bądź na stronie https://www.kancelariaklus.pl/publikacje.html
Zasady i warunki sanitarne, które powinny obowiązywać na terenie służących do uprawiania sportu lub rekreacji w czasie epidemii koronawirusa, w związku ze zniesieniem obostrzeń w uprawianiu niektórych dyscyplin sportu, wynikają z § 8 ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Z przepisu tego wynika, że podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu jest zobowiązany do:
a) weryfikacji liczby osób korzystających z obiektu lub sprzętu,
b) wyłączenia osobom korzystającym z obiektu, możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą). Powyższe nie dotyczy obiektów, o których mowa w § 8 ust.1 pkt 2 lit. a) i b) tiret piąty i szósty w/w Rozporządzenia, tj. przeznaczonych do przygotowań kadry do igrzysk olimpijskich, jak i obiektów, na których realizowane są wydarzenia przygotowywane przez polski związek sportowy lub ligę zawodową,
c) zapewnienia osobom korzystającym z obiektu lub sprzętu środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
d) dezynfekcji urządzeń i sprzętu sportowego po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
e) zapewnienia 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi grupami korzystającymi lub w inny sposób ograniczania kontaktu pomiędzy grupami korzystającymi.
Z kolei osoby korzystające z obiektu lub sprzętu są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając dany obiekt.
Jednocześnie należy zauważyć, że sędzia, trener oraz osoby uprawiające sport na terenie obiektów sportowych i rekreacyjnych, dopuszczonych do użytku w dobie epidemii, nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub innych środków ochronnych przed zakażeniem.