SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Halo! Ktoś ukradł twoje pieniądze z konta.

Halo! Ktoś ukradł twoje pieniądze z konta.

Halo! Ktoś ukradł twoje pieniądze z konta.

 

Ostatnio zadzwoniła do mnie bardzo miła pani: „Dzień dobry, właśnie w Lublinie próbowano włamać się na pańskie konto bankowe. Na szczęście zablokowaliśmy transakcję. Należy dopełnić tylko jedną formalność. Proszę podać pańskie dane do logowania i zakończymy proces zabezpieczania pieniędzy.”

 

Brzmiało to bardzo wiarygodnie, tym bardziej, żę numer który wyświetlał się na ekranie mojego telefonu, faktycznie udostępniony był na stronie internetowej banku.

 

Na szczęście nie dałem się nabrać. A gdyby było inaczej? Czy miałbym szansę odzyskać pieniądze?

Zacznijmy od podstaw. Do kogo należą pieniądze wpłacone na konto bankowe? Do ciebie? Otóż nie. Środki wpłacone na rachunek stają się własnością banku. Tobie przysługuje jedynie wierzytelność tj. prawo do domagania się ich wypłaty.

 

Wobec tego kto odpowiada za bezpieczeństwo środków zgromadzonych na koncie? Przede wszystkim bank. Zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy "Prawo bankowe" dz. U. 1997 Nr 140 poz. 939 z poźniejszymi zmianami, bank dokłada szczególnej staranności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych środków pieniężnych.

Oznacza to, że bank musi szczególnie zadbać o bezpieczeństwo wpłaconych przez ciebie pieniędzy. Dlatego niezależnie czy hakerzy złamią zabezpieczenia portalu internetowego, zainstalujesz złośliwe oprogramowanie lub oszuści podczas rozmowy telefonicznej wyłudzą kluczowe dane – stosowane zabezpieczenia i postawa banku będą podlegać ocenie.

Ryzyko dokonania wypłaty z rachunku bankowego do rąk osoby nieuprawnionej oraz dokonanie rozliczenia pieniężnego na podstawie dyspozycji wydanej przez osobę nieuprawnioną obciąża bank, także w sytuacji objęcia umowy rachunku bankowego bankowością internetową Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 27 stycznia 2016 r. (I C 1908/14).

Oczywiście każda sprawa tego typu wymaga indywidualnej oceny, a okoliczności niekiedy są bardzo złożone i niejednoznaczne. Sądy jednak coraz częściej przyznają racje oszukanym klientom banków.

Autor porady:
Data utworzenia:
02.10.2022

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.