SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Uzyskaj 90% zwrotu kosztów IP scan - wstępny audyt własności intelektualnej

Uzyskaj 90% zwrotu kosztów IP scan - wstępny audyt własności intelektualnej

2 kwietnia 2024 r. została uruchomiona pierwsza pula dofinasowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) przeznaczona na kompleksową ochronę i zabezpieczenie własności intelektualnej. Unia Europejska pokrywa 90 % kosztów usługi wstępnej diagnostyki własności intelektualnej w ramach tzw. IP scan. Jest to kolejny element programu SME Fund, obok dofinansowań na ochronę znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków, czy odmian roślin, o których szerzej można przeczytać tutaj: https://lgl-iplaw.pl/2024/01/dofinansowanie-do-rejestracji-znakow-towarowych-wzorow-wynalazkow.

Wnioski o przyznanie dofinansowania w ramach usługi IP scan można składać do 6 grudnia 2024r. UWAGA! W przypadku wyczerpania się środków na dofinansowanie przed tym dniem EUIPO może wstrzymać możliwość składania wniosków. O przyznaniu dofinasowania decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Celem IP Scan jest ustalenie jakie dobra intelektualne istnieją w danym przedsiębiorstwie (aktywa własności intelektualnej ("IP" od ang. "intellectual property") tworzonej w firmie lub pozyskiwane z zewnątrz), które mogą być wartościowe i powinny być chronione. IP scan to przygotowanie planu i konkretnych wskazań jak te dobra należy ochronić oraz wykorzystywać w najbardziej optymalny dla MŚP sposób. Innymi słowy: specjaliści wpisani na listę Urzędu Patentowego RP ("UPRP") „skanują” przedsiębiorstwo pod kątem funkcjonujących w nim praw własności intelektualnej, a następnie podpowiadają jak chronić prawa IP i dobrze z nich korzystać.

 

Wykonanie IP scan ma sens ponieważ własność intelektualna - co wynika z badań Ocean Tomo - stanowi średnio 75% wartości firm europejskich. To zaś oznacza, że w dłużeszej perspektywie niezabezpieczenie tych aktywów może być kluczowe dla istnienia i rozwoju danego MŚP.

 

Uzyskanie bonu na usługę IP scan uprawnia MŚP do otrzymania zwrotu 90% poniesionych przez MŚP kosztów netto na wykonanie usługi IP scan, przy czym kwota to jest ograniczona do kwoty 630 euro. O dofinansowanie na usługę IP scan należy ubiegać się przed wykonaniem usługi IP scan.

 

Wniosek do EUIPO ("European Union Intellectual Property Office" - Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) można złożyć samodzielnie lub z pomocą pełnomocnika. Do wniosku załącza się jedynie:

  • wyciąg z rachunku bankowego przedsiębiorstwa zawierający następujące dane: nazwa przedsiębiorstwa jako posiadacza rachunku, pełny numer IBAN wraz z kodem kraju oraz kod BIC/SWIFT;
  • zaświadczenie o statusie podatnika VAT wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego; zaświadczenie może również stanowić wydruk z wykazu podatników VAT.

EUIPO potrzebuje ok. 10 dni roboczych na rozpoznanie wniosku i wydanie decyzji o przyznaniu dofinansowania.

 

Po uzyskaniu decyzji EUIPO o przyznaniu dofinansowania przedsiębiorca:

  • przesłyła do UPRP wiadomość z wnioskiem o realizację usługi IP scan
  • wybiera wykonawcę z listy - jeżeli chcesz współpracować z wykonawcami w ramach LGL napisz do nas na: biuro@lgl-iplaw.pl
  • wypełnia prosty formularz z podstawowymi danymi nt IP w przedsiębiorstwie pozwalający na rozpoczęcie IP scan. 

Po otrzymaniu przez wykonawcę od MŚP wypełnionego kwestionariusza samooceny wykonawca:

  • przeprowadza analizę baz urzędów IP pod kątem zarejestrowanych lub zgłoszonych przedmiotów praw własności przemysłowej (znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków itd;
  • analizuje profile social media MŚP;
  • przeprowadza weryfikację strony internetowej MŚP;
  • przeprowadza ok. 1-godzinny wywiad online z MŚP dotyczący własności intelektualnej.

Po wykonaniu analizy wykonawca sporzadza raport, który zawiera:

  • ogólny opis modelu biznesowego MŚP;
  • określenie jakie prawa własności intelektualnej posiada MŚP oraz aktywa intelektualne związane z własnością intelektualną;
  • ocenę statusu strategii w zakresie własności intelektualnej lub wskazanie, że MŚP nie posiada takiej strategii;
  • wskazanie kluczowych kwestii dotyczących IP MŚP oraz działań jakie należy podjąć (rekomendacje dla MŚP)

Przygotowany raport wykonawca przesyła do UPRP celem weryfikacji. Zaakceptowany przez UPRP raport przesyłany jest do MŚP. Po otrzymaniu raportu przez MŚP, wykonawca i MŚP umawiają się na ok. 30-minutowe spotkanie celem omówienia raportu.

 

Istotne jest to, że po wybraniu wykonawcy przez MŚP, to wykonawca kontaktuje się z UPRP i informuje o rozpoczęciu współpracy w ramach usługi, a UPRP informuje EUIPO o aktywacji bonu dla MŚP. Po wykonaniu usługi IP scan przez wykonawcę konieczne jest opłacenie bezpośrednio u wykonawcy usługi IP scan. W LGL koszt IP scan wynosi 700 Euro z czego 630 Euro przedsiębiorstwo otrzymuje z powrotem.

 

Drogi MŚP, więcej informacji o usłudze IP scan, możesz znaleźć na stronie EUIPO: https://www.euipo.europa.eu/pl/discover-ip/ideas-powered-for-business/ip-scan.

 

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące usługi IP scan albo szukasz wykonawcy do przeprowadzenia usługi IP scan wpisanego na listę UPRP, zapraszam do kontaktu: malgorzata.gradek@lgl-iplaw.pl tel 500 114 991. 

 

Photo by Emiliano Vittoriosi on Unsplash

Autor porady:
Data utworzenia:
08.04.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.