SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Poznaj 5 korzyści z rejestracji wzorów przemysłowych!

Poznaj 5 korzyści z rejestracji wzorów przemysłowych!

Wzory przemysłowe niestety są bardzo często pomijane przez przedsiębiorców. A to duży błąd. Pomimo tego, że trwają krócej niż znaki towarowe i są mniej popularne, mają szereg innych zalet, które niekiedy sprawiają, iż niekiedy lepiej wybrać wzór przemysłowy, niż znak towarowy.

 

Oto 5 korzyści dla których warto wybrać ochronę swoich praw poprzez rejestrację wzoru przemysłowego:

 

01

tzw. Ulga w nowości

 

Masz 12 miesięcy na test produktu!

 

Jedną z kluczowych przesłanek rejestracji wzoru przemysłowego jest jego nowość. Wzór zaś uważa się za nowy, jeśli w dacie jego zgłoszenia do rejestracji identyczny wzór nie został udostępniony publicznie w sposób, który umożliwił innym osobom (zajmującym się zawodowo dziedziną, której wzór dotyczy) zaznajomienie się z tym wzorem. Takim przykładowym udostepnieniem będzie właśnie wprowadzenie produktu ucieleśniającego nasz wzór do sprzedaży, jego publiczne zastosowanie albo wystawienie na widok publiczny.

 

Od tej zasady jest jednak wyjątek pozwalający na przetestowanie czy dany wzór zostanie pozytywnie przyjęty przez rynek. Właściciel wzoru może zatem zgłosić go do rejestracji w ciągu 12 miesięcy od pierwszego ujawnienia wzoru bez utraty jego nowości.

 

Przykładowo, jeśli stworzyłeś fantastyczny i unikatowy klosz do lampy, ale nie wiesz czy będzie się sprzedawał i nie chcesz inwestować w jego prawną ochronę, możesz zacząć go sprzedawać. Jeśli okaże się, że w ciągu kilku miesięcy stanie się on przebojem, wciąż będziesz mógł zgłosić go do rejestracji jako wzór przemysłowy. Musisz tylko pilnować terminu 12 miesięcy. Czyli jeśli pokażesz swój produkt po raz pierwszy na stronie swojego sklepu online w dniu 20 września 2024 r., to masz czas maksymalnie do 20 września 2025 r. na jego zgłoszenia. Jeśli zgłosisz wzór 21 września 2025 r. stracisz przywilej i Twój wzór nie będzie już nowy!

 

02

Brak ograniczeń

 

Twój wzór przemysłowy nie jest ograniczony jakimikolwiek towarami, czy usługami. Jest chroniony w oderwaniu od nich.

 

Przy zgłoszeniu wzoru wskazuje się czym on jest według Klasyfikacji lokareńskiej, która obejmuje niemal wszystkie dziedziny rynku, od artykułów spożywczych po urządzenia i logo.

 

Oczywiście, jeśli zarejestrujesz wzór kanapy, będziesz mógł go faktycznie używać tylko dla tej kanapy, bo zwyczajnie nie uda Ci się go urzeczywistnić np. jako artykułu spożywczego, czy opakowania.

 

Ale inaczej jest w przypadku wzorów przemysłowych stanowiących elementy zdobnicze, grafiki, czy właśnie logo. Jeśli zarejestrujesz jako wzór przemysłowy jakieś logo, które będziesz w stanie nanieść na każdy fizyczny towar (bądź jego opakowanie), a nawet będziesz mógł go użyć jako banneru na swojej stronie www, będziesz miał nieograniczone możliwości jego użycia i ochrony. Taki wzór będzie Cię chronił nie tylko przed użyciem identycznego logo, ale także przed jego rejestracją jako znak towarowy przez osobę trzecią.

 

PS. Wzoru przemysłowego nie da się wygasić z uwagi na jego nieużywanie.

 

03

Błyskawiczna rejestracja wzoru

 

Możesz dostać świadectwo rejestracji swojego wzoru już w ciągu 2 tygodni od daty zgłoszenia!

 

Wzory przemysłowe nie są badane przez Urzędy pod kątem nowości, czy ew. naruszenia praw cudzych. Urząd Patentowy RP oraz EUIPO sprawdzają jedynie poprawność dokumentacji zgłoszeniowej oraz to, czy wzór jest prawidłowo i w pełni przedstawiony.

 

Procedura zgłoszeniowa w przypadku wzorów przemysłowych jest zatem super szybka i jeśli wizualizacje Twojego wzoru są spójne i klarowne, bardzo szybko możesz dostać świadectwo! Jest to naprawdę wielki plus wzorów przemysłowych.

 

04

Wyłączność

 

Mając rejestrację wzoru przemysłowego jesteś jego wyłącznym właścicielem.

 

Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego – podobnie jak prawo ochronne na znak towarowy – jest prawem wyłącznym, skutecznym wobec wszystkich. Oznacza to, że tylko Ty będziesz mógł m.in. produkować i sprzedawać w Polsce (lub w całej Unii – w zależności od tego czy zarejestrujesz wzór polski czy unijny) produkty ucieleśniające wygląd Twojego wzoru.

 

Co to w praktyce oznacza? Choćby szybsze i łatwiejsze blokowanie sprzedaży podróbek Twojego produktu, także w Internecie. Wystarczy zgłosić naruszenie Twojego wzoru przemysłowego np. do administracji Allegro, czy eBaya a aukcja Twojego nieuczciwego konkurenta szybko zostanie zablokowana.

 

Rejestracja wzoru przemysłowego do Twojego produktu to także ochrona przed przyszłymi naruszeniami. Jeśli będziesz informować o posiadanej ochronie wyglądu Twojego produktu, Twoi konkurencji zastanowią się dwa razy zanim zaczną go podrabiać. Naruszenie cudzego wzoru przemysłowego wiąże się bowiem z szeregiem negatywnych konsekwencji dla naruszyciela, których sama wizja skutecznie potrafi zniechęcić do kopiowania cudzych pomysłów.

 

05

Łatwiejsza i tańsza ochrona przed naruszeniami

 

Mniej pracy i formalności w przypadku sporu o naruszenie praw do wzoru przemysłowego.

 

W przypadku sporu sądowego lub przedsądowego z Twoim konkurentem o kopiowanie Twojego produktu, mając zarejestrowany wzór przemysłowy, jedyne co musisz zrobić to… wyjąć świadectwo rejestracji.

 

Dzięki rejestracji, nie musisz udowadniać, że to Ty jesteś twórcą danego produktu, albo że to Ty jako pierwszy wprowadziłeś go na rynek. Tak długo, jak długo będziesz miał ochronę swojego wzoru przemysłowego, Twój produkt jest chroniony i nie musisz dwoić się troić udowadniając, żeby go chronić.

 

To Twój przeciwnik będzie musiał wykazać, że przykładowo Twój wzór nie jest nowy i go unieważnić. Przy czym, nawet jeśli Twój wzór rzeczywiście np. nie będzie nowy, to cała procedura unieważnieniowa będzie długa i kosztowna dla Twojego konkurenta. W wielu takich przypadkach, korzystniejsze dla niego będzie sprawę po prostu odpuścić i zaprzestać kopiowania Twojego produktu.

 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wzorach przemysłowych, zapraszam do lektury tego artykułu: https://predotalegal.pl/co-to-jest-wzor-przemyslowy/ 

Autor porady:
Data utworzenia:
13.08.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.