SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Klasyfikacja Nicejska - niezbędna przy zgłoszeniu znaku towarowego

Klasyfikacja Nicejska - niezbędna przy zgłoszeniu znaku towarowego

Aby zgłosić znak towarowy w Polsce lub w Unii Europejskiej, musisz znać Klasyfikację nicejską, czyli Międzynarodową Klasyfikację Towarów i Usług do Rejestracji Znaków Towarowych. Jest to kluczowa wiedza, bez której nie uda Ci się prawidłowo przygotować wykazu towarów i usług, który jest wymagany przy każdym zgłoszeniu znaku towarowego.

 

Klasyfikacja nicejska została wprowadzona na mocy międzynarodowego porozumienia podpisanego w 1957 roku w Nicei, od czego pochodzi jej nazwa. Polska przystąpiła do tego systemu w 1976 roku, co oznacza, że od tego czasu zgłoszenia znaków towarowych w Polsce muszą uwzględniać ten system klasyfikacji.

 

Klasyfikacja nicejska jest aktualizowana co jakiś czas, choć zmiany te zazwyczaj dotyczą jedynie drobnych korekt, takich jak przesunięcia terminów między klasami lub dodanie nowych towarów czy usług. Sama struktura klasyfikacji pozostaje jednak stabilna, co sprawia, że łatwo można z niej korzystać.

 

Czym jest Klasyfikacja nicejska i dlaczego jest ważna?

Jej głównym celem jest uproszczenie procesu rejestracji znaków towarowych, zwłaszcza w obrocie międzynarodowym. Klasyfikacja nicejska dzieli się na 45 klas:

  • Klasy 1–34 (towary): obejmują produkty takie jak chemikalia, materiały budowlane, kosmetyki, odzież, maszyny i inne towary.
  • Klasy 35–45 (usługi): obejmują usługi takie jak reklama, doradztwo biznesowe, prawo, edukacja, transport i inne usługi.

Jeśli chcesz poznać pełną klasyfikację oraz zawartość poszczególnych klas, zapraszam Cię na mojego bloga: https://predotalegal.pl/klasyfikacja-nicejska-co-musisz-wiedziec-przed-zgloszeniem-znaku-towarowego/ 

 

Pamiętaj, że w trakcie zgłaszania znaku towarowego musisz określić, jakie towary lub usługi będą oznaczane Twoim znakiem. Te towary i usługi są przypisane do odpowiednich klas, co razem tworzy tzw. wykaz towarów i usług.

 

W przypadku zgłoszeń znaków towarowych w formie papierowej należy wpisać towary i usługi w odpowiednich klasach do formularza zgłoszeniowego. Jeśli wykaz jest większy, możesz załączyć oddzielny dokument z wyszczególnionymi towarami i usługami podzielonymi na klasy. Dla zgłoszeń online, odpowiedni wykaz można wkleić w dedykowane miejsce w formularzu.

 

Znajomość i poprawne stosowanie klasyfikacji nicejskiej to niezbędny krok, aby Twoje zgłoszenie znaku towarowego było prawidłowe i skuteczne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z rzecznikiem patentowym, który pomoże Ci prawidłowo przypisać towary i usługi do odpowiednich klas, a także zoptymalizować Twoje zgłoszenie pod kątem ochrony znaku towarowego w Polsce, Unii Europejskiej, a także na rynkach międzynarodowych.

Autor porady:
Data utworzenia:
13.09.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.