Odszkodowanie za szkody łowieckie – jak je uzyskać?
Etap 1 – wniosek
Temat szkód łowieckich został już przybliżony w jednym z poprzednich artykułów (do którego lektury serdecznie zapraszam, jeżeli jeszcze nie są Państwo z nim zaznajomieni: https://szukajradcy.pl/news/rk\_13475\_20176\_39998/). Słowem przypomnienia, szkody łowieckie to, zgodnie z art. 46 Prawa Łowieckiego, szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, a także szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania. Poszkodowany, czyli właściciel lub posiadacz gruntu, na którego terenie wystąpiła szkoda, jest uprawniony do uzyskania odszkodowania, jednak, aby to osiągnąć, należy podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o szacowanie szkód łowieckich.
Warto pamiętać, że termin na złożenie wniosku wynosi jedynie 3 dni od dnia stwierdzenia szkody, dlatego też wymagane jest szybkie działanie. Wyjątek, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych, stanowi jedynie szkoda wyrządzona przez dziki na łąkach i pastwiskach poza okresem wegetacyjnym – w tym wypadku wniosek powinien zostać złożony w terminie umożliwiającym szacowanie szkody przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego przed rozpoczęciem wegetacji. Poszkodowany powinien złożyć wniosek o szacowanie szkód łowieckich, w tym ustalenie wysokości odszkodowania, do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego (najczęściej jest to koło łowieckie) w formie papierowej lub elektronicznej.
Wniosek powinien zawierać w szczególności:
- imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela lub posiadacza gruntów rolnych;
- wskazanie miejsca wystąpienia szkody;
- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Po rozpatrzeniu wniosku, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia poszkodowanego oraz przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego o terminie dokonania oględzin albo szacowania ostatecznego pisemnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przez krótkie wiadomości tekstowe (SMS).
Należy zaznaczyć, że jeżeli obwód łowiecki, na terenie którego wystąpiła szkoda, został wyłączony z wydzierżawiania i przekazany w zarząd nadleśnictwa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, właściwym w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania jest dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkody.
Dalszym etapem postępowania jest szacowanie szkody, które składa się z oględzin oraz szacowania ostatecznego (a w przypadku szkód wyrządzonych w płodach rolnych, szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach oraz szkód w uprawach, jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie – wyłącznie z szacowania ostatecznego). Etap szacowania szkody, tak jak kolejne etapy ubiegania się o odszkodowanie za szkody łowieckie, może okazać się skomplikowany, dlatego podczas toczącego się postępowania w tej sprawie warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o to, aby Państwa interesy zostały należycie uwzględnione.