SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Kupiłem używany samochód, okazało się że ma wadę ukrytą "przekręcony licznik" przejechanych kilometrów? Co mogę zrobić gdy w umowie wyłączono rękojmię

Kupiłem używany samochód, okazało się że ma wadę ukrytą

Kwestię możliwości ograniczenia/wyłączenia rękojmi (odpowiedzialności sprzedawcy za wady towaru) w drodze umowy reguluje Kodeks cywilny. W art. 558 k.c. stanowi, że „strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć”, jednak w przypadku, gdy kupującym jest konsument, ograniczenie (wyłączenie jest niemożliwe!) rękojmi może być stosowane wyjątkowo i jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych. Mowa tu m.in. o art. 568 § 1 K.c., w myśl którego, jeżeli kupującym jest konsument, a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.Podkreślenia przy tym wymaga, że wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadęprzed kupującym.Podsumowując, w niniejszej sprawie sprzedający mógł skuteczne jedynie ograniczyć rękojmie w umowie (max do roku), gdyż samochód był używany. Jednakże jeżeli w umowie próbowano bezprawnie wyłączyć rękojmię, ograniczenie nia ma skutku. Co więcej w tej sytuacji okoliczności uwiarygadniają przypuszczenie, że sprzedający wadę zataił; w związku z czym żadna modyfikacja rękojmi nie jest możliwa.

Z tytułu rękojmi – odpowiedzialności sprzedawcy za wady towaru – przysługują panu/pani roszczenia wskazane w art. 560 par. 1 k.c.: „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.” W niniejszej sytuacji naprawa lub wymiana na nowy towar, jako że jest to rzecz oznaczona co do tożsamości (wyjątkowa), są niewykonalne – najwłaściwszym rozwiązaniem wydaje się złożenie oświadczenie sprzedającemy o obniżeniu ceny, o kwotę – różnice między ceną nabycia, a ceną jaką miałby samochód gdyby strony umowy wiedziały o faktycznym przebiegu pojazdu. Alternatywą jest odstapienie od umowy, polegajace na wzajemnym zwrocie wszelkich dokonanych świadczeń. Oświadczenie (o obniżeniu ceny lub odstąpieniu) po doręczeniu sprzedającemy ma skutek w postaci realnego obniżenia ceny/odstąpienia od umowy (czynność jednostronan kształtująca prawo). W pierwszej kolejności proszę pamiętać, że należy zgłosić wadę sprzedającemu oraz zwrócić się z konkretnym żądaniem konsumenckim do sprzedającego. W przypadku, gdy sprzedający odmówi współpracy, należy zastanowić się nad wszczęciem postępowania sądowego przed właściwym sądem cywilnym.

Dodać, należy że postanowienie umowne zaproponowane przez przedsiębiorcę konsumentowi polegające na żądaniu wyłączenia rękojmi stanowi postanowienie niedozwolone umowne (abuzywne) i kwalifikuje się do skierowania sprawy do Prezesa Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Autor porady:
Data utworzenia:
27.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.