SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Zmiany dla zamawiających i wykonawców, w obszarze zamówień publicznych i dochodzeniu kar umownych, obowiązujące od 24.08.2022 r.

Zmiany dla zamawiających i wykonawców, w obszarze zamówień publicznych i dochodzeniu kar umownych, obowiązujące od 24.08.2022 r.

Zmiany dla zamawiających i wykonawców, w obszarze zamówień publicznych i dochodzeniu kar umownych, obowiązujące od 24.08.2022 r.

W dniu 24 sierpnia 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1768), które uchyliły art. 15r1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.), dalej ustawa „Covidowa”.

W związku z uchyleniem art. 15r1 ustawy Covidowej, nie obowiązuje już przepis ograniczający potrącenie kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz dochodzenie zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni. Art. 15 r1 ustawy Covidowej został uchylony na mocy art. 10 ww. ustawy.

Jednocześnie wprowadzono przepis przejściowy w art. 32 ust. 1 ww. ustawy, który przewiduje zróżnicowane terminy do dochodzenia roszczeń z umów wobec wykonawców przez zamawiających, następująco:

w przypadku roszczeń, których dochodzenie zostało ograniczone na podstawie art. 15r1 ust. 1 ustawy Covidowej i które dotyczyły zdarzeń powstałych:

  • do dnia 31 grudnia 2020 r., zamawiający może dokonać potrącenia z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 października 2022 r.;
  • w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r., zamawiający może dokonać potrącenia z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2023 r.;
  • w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zamawiający może dokonać potrącenia z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 kwietnia 2023 r.

W związku ze zróżnicowaniem terminów do dochodzenia roszczeń, dostosowano w art. 32 ust. 2 ww. ustawy bieg terminu przedawnienia ww. roszczeń.

Dochodzenie roszczeń poprzez zaspokojenie z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zostało zmodyfikowane w art. 32 ust. 3 ww. ustawy ze względu na upływający termin ważności zabezpieczenia.

Autor porady:
Data utworzenia:
07.09.2022

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.