SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

przedawnienie zapłaty opłaty za wieczyste użytkowanie

przedawnienie zapłaty opłaty za wieczyste użytkowanie

Szanowni Państwo,

Opłata z tytułu użytkowania wieczystego nie jest podatkiem i nie mają tu zastosowania regulacje ordynacji podatkowej, ani pięcioletnie przedawnienie, tylko przepisy kodeksu cywilnego. Zaległości z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste przedawniają się po trzech latach. Przy roszczeniach z prawa cywilnego dłużnik może je spłacić, nawet jeśli są przedawnione, ma jednak prawo powołania się na przedawnienie i zaległych roszczeń nie uznać.

Zgodnie z art. 117 kodeksu cywilnego, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

W myśl z kolei art. 118 kodeksu cywilnego, termin przedawnienia, co do zasady, wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego należą do świadczeń okresowych. Potwierdzają to również sądy (m.in. w Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku z 25 listopada 2014 r., sygn. akt XII C 171/14 i Sądu Okręgowego w Płocku z 5 lutego 2020 r., sygn. akt I C 883/19). Oznacza to zatem, że przedawniają się po upływie trzech lat.

Autor porady:
Data utworzenia:
26.07.2022

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.