SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Tarcza antykryzysowa: pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa: pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców

Powiatowe Urzędy Pracy publikują ogłoszenia o naborach wniosków o udzielenie niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców w ramach realizacji art. 15zzd tzw. ustawy o przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, (dalej „Ustawa”). Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do Powiatowego Urzędu Pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Kto może złożyć wniosek:

 

Zgodnie z treścią ustawy wniosek o udzielenie pożyczki złożyć może mikroprzedsiębiorca w rozumieniu ustawy z dnia 16 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca 2020r. To znaczy przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch lat obrotowych spełniał łącznie dwa kryteria. Po pierwsze zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników. Przy czym weryfikacja powinna nastąpić w przeliczeniu na pełne etaty, gdzie nie należy uwzględniać pracowników przebywających na: urlopach macierzyńskich, na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

 

Po drugie osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

 

Wątpliwości budzi natomiast kwestia, czy o pożyczkę ubiegać się może przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Z jednej strony bowiem, podmiot taki zalicza się do kategorii mikroprzedsiębiorców, z drugiej jednak warunkiem otrzymania pożyczki jest między innymi załączenie do wniosku o jej udzielenie oświadczenia o stanie zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r., a warunkiem umorzenia złożenie oświadczenia o niezmniejszeniu stanu zatrudnienia o czym będzie mowa poniżej. Wydaje się jednak, że odpowiedź na to pytanie powinna być mimo wszystko twierdząca.

 

Warunki umowy pożyczki:

 

Wzór umowy pożyczki można znaleźć razem z wnioskiem o jej udzielenie i instrukcją postępowania na stronach internetowych Powiatowych Urzędów Pracy. 

 

Pożyczka udzielana jest na podstawie umowy, której stronami są mikroprzedsiębiorca i Starosta dysponujący środkami z Funduszu Pracy reprezentowany przez Dyrektora właściwego Urzędu Pracy.

 

Pożyczka ma jednorazowy charakter i udzielana jest zgodnie z żądaniem określonym we wniosku, stanowiącym załącznik do umowy, w wysokości do 5 tysięcy złotych. Jej oprocentowanie jest stałe
i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Warto wspomnieć, iż jest to jedyny koszt związany z udzieleniem pożyczki.

 

Z uwagi na charakter i okoliczności udzielania pożyczki ustawodawca dał przedsiębiorcom możliwość ubiegania się o całkowite jej umorzenie. Postawił jednak w tym celu pewne warunki.

Po pierwsze przedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie może zmniejszyć stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.

 

Warto w tym miejscu zauważyć, że tak sformułowany warunek wykluczy z możliwości ubiegania się o umorzenie nie tylko przedsiębiorców u których stan zatrudnienia zmniejszył się we wskazanym okresie, ale również tych, u których ten stan zmniejszył się po dniu 29 lutego 2020r. a przed jej udzieleniem. Taki przedsiębiorca bowiem, pomimo, iż w okresie 3 miesięcy od udzielenia pożyczki nie zwolnił pracownika, nie będzie w stanie wykazać niezmniejszonego stanu zatrudnienia w odniesieniu do stanu na dzień 29 lutego 2020r.

Ponadto, z umorzenia nie skorzystają również przedsiębiorcy, którzy we wskazanym powyżej okresie  zostaną zmuszeniu do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika, co do których pracownik sam złoży wypowiedzenie lub w przypadku umów, które ulegną w tym czasie rozwiązaniu na skutek upływu terminu.  Ustawa nie uwzględnia bowiem  wyjątków w tym zakresie. Aby zatem móc ubiegać się o umorzenie pożyczki pracodawca powinien w miejsce zwolnionego etatu zatrudnić kolejnego pracownika, aby stan zatrudnienia na dzień złożenia wniosku o umorzenie pozostawał niezmniejszony.

 

Drugim warunkiem umorzenia pożyczki jest złożenie stosownego wniosku w terminie 14 dni od upływu

3-miesięcznego okresu od dnia jej udzielenia.

 

Co jednak, w przypadku nieutrzymania poziomu zatrudnienia przez wymagany 3 miesięczny okres lub niezłożenia w terminie wniosku o umorzenie?

W takim wypadku pożyczka podlega spłacie na warunkach określonych w umowie. W tym miejscu jednak, pojawiają się kolejne wątpliwości. Z treści umowy pożyczki, ani z treści wniosku o jej udzielenie bowiem, nie wynika termin jej spłaty. Pewne sugestie w tym zakresie daje treść Ustawy, zgodnie z którą okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Powyższe oznacza, że ustawa nie określa jednoznacznie terminu spłaty. Stawia jedynie granicę maksymalnego okresu na jej zwrot, pozostawiając określenie konkretnego terminu do uznania pożyczkodawcy. Ponadto choć w treści umowy pojawiają się odniesienia do harmonogramu spłat, to sam harmonogram nie stanowi załącznika do niej. Zgodnie z treścią umowy harmonogram zostanie wysłany przez Urząd Pracy dopiero po upływie terminu na złożenie wniosku o umorzenie pożyczki.

 

Zatem przedsiębiorca, który pomimo niespełnienia warunków umorzenia, chce skorzystać z pożyczki skuszony niskim oprocentowaniem, musi liczyć się z faktem, że w dacie jej zawierania nie będzie znał ostatecznego terminu jej spłaty i harmonogramu jej spłaty w tym ilości rat i ich wysokości, które będą uzależnione od woli pożyczkodawcy.  

 

Przedsiębiorca, który nie uzyska umorzenia pożyczki zobligowany będzie do jej spłaty zgodnie z przesłanym harmonogramem, a opóźnienie w spłacie co najmniej dwóch rat może być podstawą do wypowiedzenia umowy pożyczki i skutkować koniecznością jej spłaty w terminie 30 dni.  

Autor porady:
Data utworzenia:
08.12.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.