SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Koronawirus a obowiązek zakrywania ust i nosa

Koronawirus a obowiązek zakrywania ust i nosa

Od czwartku 16 kwietnia 2020 r. do odwołania każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej, o ile nie została objęta wyłączeniem, o którym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, ma obowiązek zakrywania ust i nosa.

W jaki sposób zakryć usta i nos?
 
Usta i nos możemy zakryć nie tylko przy pomocy maski albo maseczki, ale także odzieży lub jej części. Oznacza to, że aby dopełnić obowiązku z rozporządzenia nie musimy stosować profesjonalnych wyrobów medycznych, wystarczy szalik, chusta lub samodzielnie uszyta maseczka.
 
Kiedy powinniśmy zakryć usta i nos?
 
Usta i nos należy zakryć w ogólnie pojętych przestrzeniach publicznych, tj.:
a) środkach publicznego transportu zbiorowego (np. autobusy miejskie, tramwaje, metro) oraz w pojazdach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie (np. taksówki, pojazdy typu Uber, busy należące do prywatnych przewoźników);
b) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach, placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (np. urzędy, sądy, banki, obiekty sakralne, placówki pocztowe), w obiektach lub placówkach handlowych lub usługowych (np. sklepy, piekarnie), na targowiskach, a także w częściach wspólnych nieruchomości (np. wspólne garaże, klatki schodowe, windy).
 
Kiedy nie musimy stosować środków ochronnych?
 
Środków ochronnych nie musimy stosować:
a) podczas jazdy samochodem, jeżeli podróżujemy samotnie, z dzieckiem do ukończenia 4 roku życia lub z osobą albo osobami, z którymi zamieszkujemy lub prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe;
b) podczas wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych lub usługowych, np. w miejscu pracy, o ile nie wykonujemy bezpośredniej obsługi klienta.
 
Kto jeszcze nie musi stosować środków ochronnych?
 
Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy także:
a) dzieci do ukończenia 4 roku życia;
b) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Nie jest przy tym wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia;
c) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub samochodem, który wykonuje zarobkowy przewóz osób, pod warunkiem zapewnienia oddzielenia kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność;
d) duchownego sprawującego kult religijny, podczas jego sprawowania;
e) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.
 
Obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maski, maseczki, odzieży lub jej części nie dotyczy także osób wykonujących czynności zawodowe w obiektach lub placówkach handlowych lub usługowych pod następującymi warunkami: 1. usta i nos są zakryte przy pomocy przyłbicy, 2. wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.
 
Czy muszę zdjąć maseczkę na żądanie Policji?
 
Tak, osłoniętą część twarzy jesteśmy zobowiązani odkryć na żądanie uprawnionych organów, w przypadku legitymowania w celu ustalenia tożsamości, a także na żądanie innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, np. przy wypłacie pieniędzy w placówce banku.
 
Czy sklepy powinny zapewnić klientom dostęp do jednorazowych maseczek?
 
Idąc na zakupy powinniśmy zaopatrzyć się we własną maseczkę (ewentualnie szalik, chustkę, itp.), gdyż sklepy nie mają obowiązku ich zapewnienia, tak jak ma to miejsce w przypadku rękawiczek czy płynów dezynfekujących.

Autor porady:
Data utworzenia:
16.04.2020

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.