SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Podstawy ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Podstawy ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami ustawy prawo upadłościowe negatywne przesłanki upadłościowe w praktyce stanowiły podstawę oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Sytuacja uległa zmianie po wejściu w życie z dniem 24 marca 2020r nowych przepisów. Zgodnie z nowymi przepisami do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny.  

W takiej sytuacji sąd upadłościowy nie będzie badał już zawinienia dłużnika w doprowadzeniu do swojej niewypłacalności lub w pogłębieniu jej. Okoliczności te będą istotne i  brane pod uwagę dopiero przy ustaleniu planu spłaty na wniosek upadłego dłużnika.

Warto jednak pamiętać o tzw. negatywnych przesłankach upadłościowych. Sąd upadłościowy oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przypadku wystąpienia tzw. negatywnych przesłanek.

Przesłankami negatywnymi są:

  1. zaistnienie sytuacji, w której upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności poprzez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań;
  2. gdy w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono już postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część zobowiązań.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoznaje sąd właściwy dla zwykłego miejsca pobytu dłużnika. Sąd może przeprowadzić postępowanie dowodowe z dokumentów, które zostały załączone do wniosku i zrobi to na posiedzeniu niejawnym lub na rozprawie.

Po zamknięciu rozprawy sąd wyda postanowienie, w którym:

  1.  ogłosi upadłość konsumencką
  2. oddali wniosek o ogłoszenie upadłości

W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej wydane przez sąd postanowienie powinno zawierać następujące elementy:

  1. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres, numer PESEL dłużnika, a jeżeli dłużnik nie ma numeru PESEL – dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację, NIP;

  2. określenie, że upadły jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;

  3. wezwanie wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności syndykowi, na wskazany adres, w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości;

  4. wezwanie osób, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione w księdze wieczystej, w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu;

  5. wyznaczenie syndyka;

  6. określenie, w jakim trybie będzie prowadzone postępowanie upadłościowe.

 

Autor porady:
Data utworzenia:
05.01.2021

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.