SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Prawo kosmetyczne – zmiany grudzień 2022/styczeń 2023

Prawo kosmetyczne – zmiany grudzień 2022/styczeń 2023

W ostatnim czasie Komisja Europejska pracowała nad koniecznymi zmianami w prawie kosmetycznym. Efektem tych prac jest wprowadzenie licznych zmian do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku dotyczącego produktów kosmetycznych. Europejskie prawo nakłada bardzo szczegółowe, wyczerpujące, wymagania w przedmiocie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, obowiązujące we wszystkich krajach UE.

 

Salicylan metylu – składnik zapachowy, środek aromatyzujący oraz wygłądzający

 

Z dniem 17 grudnia 2022 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1531 z dnia 15 września 2022 roku zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do stosowania w produktach kosmetycznych niektórych substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość, oraz w sprawie sprostowania tego rozporządzenia. Rozporządzenie to poszerza wykaz substancji, które mogą być zawarte w produktach kosmetycznych wyłącznie z zastrzeżeniem określonych ograniczeń o nową substancje chemiczną – salicylan metylu. Salicylan metylu, jak się wskazuje w rozporządzeniu stosowany jest jako składnik zapachowy, środek aromatyzujący i środek wygładzający w różnych produktach kosmetycznych. Na skutek przeprowadzonych badań, wykazano iż salicylan metylu działa szkodliwie na rozrodczość, a wobec tego jego stosowanie należy poddać ograniczeniom. Salicylan metylu sklasyfikowany został jako CMR kategorii 2. Oznacza to, że zgodnie z opinią z dnia 26-27 października 2021 roku Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów uznał go za bezpieczny jako składnik produktów kosmetycznych do maksymalnych stężeń, wskazanych w załączniku III do przedmiotowego rozporządzenia. Dla przykładu wskazać można, iż produkty do makijażu oczu i środki do zmywania makijażu mogą zawierać do 0,002 % stężenia salicylanu metylu, niespłukiwane produkty do włosów (do rozpylania/ w areozolu) do 0,009%, produkty do mycia rąk do 0,6 %, a pasta do zębów do 2,52 %, emulacja do ciała (do rozpylania/ w areozolu) do 0,04%, produkty do makijażu twarzy (z wyjątkiem produktów do warg, makijażu oczu i środków do zmywania makijażu) do 0,05%. Zmiany dotyczą łącznie 14 produktów wraz ze wskazaniem maksymalnego stężenia substancji chemicznej. Ponadto, wskazuje się, iż salicylanu metylu nie można stosować w produktach dla dzieci poniżej sześciu lat, z wyjątkiem pasty do zębów z przypisanym ograniczeniem.

 

Benzophenone-3 i Octocrylene – substancje promieniochronne

 

Kolejną zmianę w prawie kosmetycznym wprowadziło rozporządzenie komisji (UE) 2022/1176 z dnia 7 lipca 2022 roku zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do stosowania niektórych filtrów UV w produktach kosmetycznych. Zaktualizowany został wykaz substancji promieniochronnych dozwolonych w produktach kosmetycznych. Wobec powziętych wątpliwości co do stosowania Benzophenone-3 oraz Octocrylene, jako filtrów UV w produktach kosmetycznych, mających potencjalne właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, zlecono badanie Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. Komitet stwierdził w opinii z dnia 30–31 marca 2021 roku, że substancja Benzophenone-3 nie jest bezpieczna dla konsumentów w przypadku stosowania jej jako filtr UV w stężeniu 6 % w produktach/ ochrony przeciwsłonecznej, zarówno w postaci kremu do ciała, jak i sprayu przeciwsłonecznego w rozpylaczu lub z pompką. Nadto, w odniesieniu do substancji Octocrylene stwierdzono, że jest bezpieczna w przypadku stosowania jej jako filtr UV do maksymalnego stężenia 10 % w produktach kosmetycznych w przypadku stosowania indywidualnie.

 

Wobec tego, Benzophenone-3 w produktach do twarzy, do rąk i produktach do warg, z wyłączeniem produktów w sprayu w rozpylaczu lub z pompką można stosować w maksymalnym stężeniu do 6%, w produktach do pielęgnacji ciała, w tym produktach w sprayu w rozpylaczu lub z pompką w stężeniu do 2,2 %, a w pozostałych produktach do 0,5 %. Zaś Octocrylene w produktach w sprayu lub w rozpylaczu do 9%, a w pozostałych produktach do 10%.

 

Co prawda rozporządzenie to obowiązuje już od 27 lipca 2022 roku, jednakże prawodawca wprowadził postanowienie, iż produkty kosmetyczne zawierające powyższe substancje zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami mogą być wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej do dnia 28 stycznia 2023 roku, a udostępniane na rynku unijnym do dnia 28 lipca 2023 roku. Oznacza to, że od 29 lipca 2023 roku produkty kosmetyczne zawierające Benzophenone-3 oraz Octocrylene będą mogły występować na rynku tylko i wyłącznie ze wskazaniem ograniczeń wprowadzonych rozporządzeniem komisji (UE) 2022/1176 z dnia 7 lipca 2022 roku.

Autor porady:
Data utworzenia:
17.12.2022

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.