SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Kto może być świadkiem w sprawie o rozwód i jakie sąd może zadać pytania?

Kto może być świadkiem w sprawie o rozwód i jakie sąd może zadać pytania?

W sprawie o rozwód świadkiem może być każda osoba - zarówno członek twojej rodziny (np. mama, siostra), twoja przyjaciółka/przyjaciel, znajoma/znajomy, sąsiedzi czy współpracownicy, pod warunkiem, że posiadają wiedzę na temat twojego małżeństwa. Osoba, która jest powoływana na świadka winna mieć odpowiednią wiedzę na temat relacji panujących w małżeństwie i na temat sytuacji opiekuńczo-wychowawczej małoletnich dzieci, jeśli są w małżeństwie.

Zeznania świadków stanowią cenny dowód w sprawie o rozwód, czasami jedyny, dlatego osoba powoływana na świadka powinna być wiarygodna, posiadać wiedzę istotną dla kwestii rozwodowych i nie może być uprzednio karana za składanie fałszywych zeznań.

Podkreślić należy, że zarówno świadek z widzenia jak i świadek ze słyszenia jest cennym świadkiem. Świadek z widzenia to osoba, która na własne oczy widziała i słyszała co dzieje się w małżeństwie, obserwowała Wasze zachowania, relacje panujące w Waszym domu oraz to jaki stosunek mieliście względem siebie. Świadek ze słyszenia jest to zaś osoba, która bezpośrednio nie widziała tego co się dzieje w Waszym małżeństwie, ale opowiadałaś jej o swoich problemach i ma wiedzę na temat przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego.

Przechodząc do kwestii pytań jakie sąd może zadać świadkowi, podkreślić należy, iż każda sprawa jest indywidualna i nie ma jednego uniwersalnego zestawu pytań, gdyż pytania zarówno zadawane przez sąd jak i pełnomocników stron są zadawane na bieżąco w trakcie przesłuchiwania świadka. Niemniej jednak wskażę, iż świadek powołany w sprawie o rozwód bez orzekania o winie może spodziewać się przykładowo następujących pytań:

  1. Skąd i jak długo świadek zna strony?
  2. Jak często świadek bywał w domu stron?
  3. Czy ma świadek wiedzę czego sprawa dotyczy?
  4. Czy świadek ma wiedzę czy strony miały problemy w małżeństwie? Jeśli tak to czego te problemy dotyczyły i kiedy się zaczęły?
  5. Czy według świadka strony mieszkają nadal razem?
  6. Czy świadek podczas wspólnych spotkań zauważył jakieś nieprawidłowości w rodzinie?

Jeśli świadek powołany został w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie, dodatkowo może się spodziewać następujących pytań:

  1. Czy świadek ma wiedzę czy któraś ze stron nawiązała relacje poza małżeńskie? Jeśli tak to która, z kim i kiedy to było?
  2. Czy według wiedzy świadka któraś ze stron ma problem z nadużywaniem alkoholu lub innych używek?
  3. Czy według wiedzy świadka w domu stron dochodziło do przemocy fizycznej/psychicznej lub ekonomicznej?

Dodatkowo, jeśli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, sąd może zadać następujące pytania:

  1. Czy świadek ma wiedzę na temat tego, w jaki sposób wykonywana jest władza rodzicielska przez strony?
  2. Czy świadek ma wiedzę z kim mieszkają dzieci? Kto sprawuje bieżącą opiekę nad nimi i jak ta opieka wygląda?
  3. Czy ojciec/matka widuje się z dziećmi?
  4. Czy świadek ma wiedzę jakie relacje z poszczególnym rodzicem mają dzieci?
  5. Czy ojciec/matka partycypuje w kosztach utrzymania dzieci?
Autor porady:
Data utworzenia:
04.04.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.