Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej także w roku 2024 dofinansuje koszty urzędowe do Twojego zgłoszenia m.in. znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych.
Już od 22 stycznia można składać wnioski o przyznanie dotacji. Wnioski te można składać do grudnia br., przy czym nie warto czekać, bo pula środków jest ograniczona.
Kto może ubiegać się o dotację?
Tylko podmioty z sektora MŚP. Jeśli jesteś przedsiębiorcą (lub masz spółkę) z siedzibą w Unii Europejskiej, zatrudniasz mniej niż 250 pracowników i Twój roczny obrót nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mlm EUR, to możesz ubiegać się o dotację w ramach funduszu SME 2024.
Co trzeba zrobić?
Bardzo ważna jest kolejność podejmowanych kroków. Może się bowiem zdarzyć, że pomimo przyznania Ci dotacji, nie będziesz mógł z niej skorzystać. Jeśli nie jesteś pewien tego, czy sobie poradzisz z unijnymi procedurami, zgłoś się do mnie. Wiele razy z sukcesem uzyskiwałam dotację do zgłoszeń oraz skutecznie doprowadzałam do wypłaty przyznanych środków moim Klientom.
Jaka jest procedura?
-
Składamy wniosek o przyznanie Ci bonu poprzez specjalne konto w EUIPO. Do złożenia tego wniosku potrzebne będzie kilka dokumentów, mianowicie: (1) dokument potwierdzający Twój numer NIP, (2) wyciąg z banku potwierdzający Twój numer konta w euro oraz (3) upoważnienie dla mnie do występowania w Twoim imieniu.
-
Czekamy, aż EUIPO przyzna Ci wnioskowany bon.
-
Po otrzymaniu bonu, dokonujemy zgłoszenia np. Twojego znaku towarowego albo wzoru przemysłowego. Po dokonaniu prawidłowego zgłoszenia znaków musisz je opłacić w pełnej kwocie na konto urzędu przyjmującego zgłoszenie Twojego znaku i w jego walucie.
-
Po zgłoszeniu i opłaceniu znaków, ja jako Twój pełnomocnik zgłaszam wniosek o wypłatę środków z bonu bezpośrednio na Twoje konto. Po zaakceptowaniu wniosku, EUIPO ma ok 30 dni na wypłatę środków, które są Ci wypłacane w euro.
Aż tyle i tylko tyle :)
Ile środków można otrzymać?
W danej edycji są trzy rodzaje bonów:
-
Bon na znaki towarowe i wzory - 1000 EUR,
-
Bon na patenty - 3500 EUR oraz
-
Bon na wspólnotową ochronę odmian roślin - 1500 EUR.
W tej edycji programu możesz otrzymać maksymalnie po 1 bonie z każdego rodzaju. Aby je jednak wykorzystać musiałbyś dokonać zgłoszeń wszystkich kategorii praw wymienionych powyżej. Czyli jeśli chcesz zgłosić tylko znak towarowy, to możesz skorzystać tylko z bonu pierwszego, ale jeśli chcesz też zgłosić do ochrony swój wynalazek, to możesz skorzystać też z bonu 2.
Przy czym, pieniądze z bonów są wypłacane w pewnych granicach, mianowicie:
-
w przypadku zgłoszenia przez Ciebie znaku towarowego, wzoru albo patentu na poziomie krajowym, regionalnym albo unijnym albo zgłoszenia nowej odmiany roślin, możesz otrzymać zwrot 75% zapłaconej przez Ciebie opłaty urzędowej,
-
w przypadku zgłoszenia znaku towarowego lub wzoru na poziomie międzynarodowym (czyli w jakimś kraju poza UE) albo patentu europejskiego, otrzymasz zwrot do 50% wartości zapłaconej opłaty.
Przyjmijmy przykładowo, że zgłosisz 3 znaki towarowe unijne w 2 klasach. Łącznie koszt urzędowy zgłoszenia wszystkich znaków wyniesie 2700 euro, czyli po 900 euro za 1 znak. Mając bon na 1000 euro będziesz mógł się ubiegać łącznie o zwrot całej kwoty 1000 euro, czyli całego przyznanego Ci bonu, gdyż 75% z 2700 euro wyniesie więcej niż 1000 euro.
Ale, jeśli zgłosisz 1 znak unijny w dwóch klasach, to jego całkowity koszt urzędowy wyniesie 900 euro. Będziesz mógł się ubiegać tylko o kwotę 675 euro (stanowi ona 75% z kwoty 900 euro). Na koncie zostanie Ci jeszcze 325 euro, które będziesz mógł wykorzystać np. w późniejszym czasie na inne zgłoszenie znaku.
Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić na swoim nowym zgłoszeniu, albo masz jakieś pytania, napisz do mnie!
fot. vasara / / Shutterstock