SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Zmiana użytkowania wieczystego nieruchomosci komercyjnych we własność

Zmiana użytkowania wieczystego nieruchomosci komercyjnych we własność

Do 31 sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy, będący użytkownikami wieczystymi nieruchomości komercyjnych, mogą wnioskować do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego o sprzedaż nieruchomości na swoją rzecz.

 

Cena nabycia prawa własności nieruchomości w wyniku przekształcenia w odniesieniu do nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa określona jest w nowelizacji ustawy. Natomiast szczegółowe warunki sprzedaży nieruchomości gruntowych należących do jednostek samorządu terytorialnego zostały ustalone przez rady albo sejmiki do 31 grudnia 2023 r. Informacji o nich należy szukać w aktach prawa miejscowego.

 

Nowe przepisy zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1463).

 

Zgodnie z ustawą zmieniającą użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej może wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, który przypadł na 31 sierpnia 2023 r.

 

Zamiany wprowadzone do ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2023 poz. 344 i 1113) przewidują wyjątki, w przypadku zaistnienia których, żądanie sprzedaży nie przysługuje:

 

  1. jeżeli nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste po dniu 31 grudnia 1997 r.;

  2. jeżeli użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązania określonego w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste;

  3. w odniesieniu do gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1624 oraz z 2023 r. poz. 261);

  4. jeżeli grunt jest wykorzystywany na prowadzenie rodzinnego ogrodu działkowego w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych;

  5. w odniesieniu do nieruchomości gruntowej niezabudowanej.

 

Nowe przepisy stanowią również, że nie zawiera się umowy sprzedaży nieruchomości, jeżeli toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

 

Autor porady: r.pr. Izabela Wąsowska, liderka Działu Nieruchmosci w MKZPartnerzy.

Autor porady:
Data utworzenia:
04.04.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.