SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Porada prawna MKZPartnerzy: Realizacja kontaktów z dzieckiem

Porada prawna MKZPartnerzy: Realizacja kontaktów z dzieckiem

Co robić gdy jeden z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem? Eksperci Działu Procesowego przygotowali poradę, w której wskazują jak zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego rozwiązać trudną sytuację.

Opis problemu:

Do kancelarii zgłosił się Klient – ojciec kilkuletniego chłopca, wskazując, że ma problem z realizacją kontaktów z dzieckiem. Mimo zawarcia i prawomocności ugody sądowej dotyczącej kontaktów, matka małoletniego nie stosowała się do niej, nie wydawała dziecka, odmawiała ojcu spotkania z synem. Zdarzało się, że Klient kancelarii jeździł na spotkania z synem do miejscowości oddalonej o kilkaset kilometrów, by nie zastać małoletniego w miejscu zamieszkania. Matka dziecka unikała kontaktu z byłym mężem, podawała wciąż inne przyczyny, z powodu których spotkania nie mogły się odbyć,. Uniemożliwiała nawet kontakty telefoniczne, mimo że te ustalone były w ugodzie.

Rozwiązanie problemu:

Problemy z realizacją kontaktów wynikających z ugód czy postanowień sądu zdarzają się często, a rodzic pozbawiony styczności z dzieckiem zazwyczaj poszukuje prawnych rozwiązań tej sytuacji. Zgodnie z art.  598 15 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego: Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

 

Jest to jedyna prawna droga egzekwowania realizacji ustalonych kontaktów z małoletnim, wobec czego kancelaria w imieniu Klienta wystąpiła na drogę sądową i złożyła do sądu wniosek o zagrożenie matce małoletniego nakazaniem zapłaty za niewykonywanie kontaktów. Dopiero zainicjowane postępowanie sądowe i wizja obowiązku zapłaty na rzecz byłego męża kwoty kilkuset złotych za każdy niewykonany kontakt zadziały motywująco i matkę małoletniego zaprzestała działań utrudniających spotkania ojca z dzieckiem. Sprawa ostatecznie zakończyła się ugodowo, a Klient kancelarii poznał faktyczny nowy adres zamieszkania dziecka oraz odzyskał możliwość bieżących kontaktów z synem.

 

Dodać należy, że w sytuacji, gdyby mimo postanowienia o zagrożeniu nakazaniem zapłaty rodzic nadal nie stosował się do orzeczenia i nie wykonywał kontaktów, konieczne jest wniesienie kolejnego wniosku - tym razem już nie o zagrożenie, ale o nakazanie zapłaty należnej sumy pieniężnej stosownie do liczby naruszeń. Zasądzone kwoty mogą być dochodzone później w postępowaniu egzekucyjnym z majątku rodzica nie stosującego się do orzeczenia.

Autor porady:
Data utworzenia:
25.07.2024

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.