W dzisiejszym dynamicznym środowisku rynkowym ochrona marki to podstawa sukcesu. Rejestracja znaku towarowego to istotny element budowania rozpoznawalności oraz zabezpieczenia przed nieuczciwą konkurencją. Jednak samo zgłoszenie znaku nie gwarantuje, że proces rejestracyjny przebiegnie pomyślnie.
Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeprowadzenie szczegółowego badania znaków towarowych przed zgłoszeniem, aby zminimalizować ryzyko odmowy rejestracji przez Urząd oraz ryzyko powstania konfliktu z wcześniejszymi cudzymi znakami.
Znaczenie badania znaków towarowych
Dzięki wstępnemu badaniu znaków towarowych (twz. analiza czystości rejestrowej znaku) możemy się dowiedzieć, czy dany znak może być zarejestrowany oraz czy nie koliduje z wcześniejszymi znakami. Mając tą wiedzę możemy uniknąć kosztownych sporów i odmów rejestracji, bowiem proces badawczy pomaga zidentyfikować potencjalne przeszkody, zanim jeszcze dojdzie do konfliktu. Oszczędzamy dzięki temu czas i pieniądze, bowiem wczesna identyfikacja ryzyk pozwala uniknąć późniejszych problemów, które mogłyby skutkować koniecznością zmiany strategii marketingowej czy nawet kosztownego rebrandingu.
Proces badania znaków towarowych można podzielić na kilka kluczowych etapów:
1. Wstępna analiza. Na tym etapie definiuje się, jakie elementy będą poddane analizie – logo, nazwa, kolory, czcionka, a także aspekty fonetyczne i semantyczne.
2. Wybór klasy towarów i usług. Klasyfikacja według systemu międzynarodowego (np. Nicejskiego) jest niezbędna, gdyż od niej zależy zakres ochrony oraz porównywalność z innymi znakami. Na tym etapie jest już możliwe ustalenie, że znak nie spełnia podstawowych wymogów, np. jest opisowy. Wówczas wydawana jest rekomendacja o rezygnaci ze zgłoszenia.
3. Przegląd baz danych i rejestrów. Przegląd dostępnych rejestrów krajowych oraz międzynarodowych (np. EUIPO, UPRP, WIPO) pozwala zidentyfikować istniejące znaki, które mogą być podobne do planowanego.
4. Analiza danych. Użycie wiedzy prawniczej i doświadczenia procesowego umożliwia ocenę ryzyka związanego z rejestracją nowego znaku.
5. Ocena ryzyka. Podobieństwo wizualne, fonetyczne i konceptualne - każdy z tych aspektów jest oceniany pod kątem możliwości wprowadzenia w błąd konsumentów oraz potencjalnych konfliktów z istniejącymi znakami.
6. Identyfikacja potencjalnych sporów. Analiza pozwala określić, czy istnieją przesłanki do odmowy rejestracji oraz jakie jest ryzyko, iż właściciele znaków wcześnieszych złożą sprzeciw oraz jakie szanse powodzenia będzie miał ów sprzeciw. Umożliwia to podjęcie decyzji o ewentualnych modyfikacjach znaku lub strategii zgłoszeniowej.
! Zaangażowanie rzecznika patentowego lub prawnika specjalizującego się w prawie własności intelektualnej daje dodatkową pewność, że analiza jest przeprowadzona kompleksowo!
Co może się zdarzyć, jeśli zgłosisz znak bez przeprowadzenia odpowiedniego badania?
Przykład: Przedsiębiorstwo X stworzyło nową linię produktów. Pod tą linię został stworzony cały branding wraz z unikatową nazwą, logo oraz kolorystyką. Postanowiono zgłosić dwa znaki towarowe unijne dla nowych produktów, mianowicie znak słowny oraz logo. Okazało się jednak, iż wcześniej został zarejestrowany słowny znak towarowy grecki, który był identyczny do zgłoszonego znaku towarowego słownego przedsiębiorstwa X (identyczność zachodziła zarówno co do słowa, jak co do produktów które miały być objęte ochroną). Warto dodać, iż słowo będące wcześniejszym słownym znakiem towarowym greckim występowało także w logo przedsiebiorstwa X (co oznaczało, że znaki są podobne). Wobec identyczności i podobieństwa znaków, grcaki właściciel znaku wcześniejszego złożył sprzeciwu wobec obu zgłosoznych znaków Przedsiębiorstwa X.
Jakie jest najlepsze wyjście dla Przedsiębiorstwa X? Rezygnacja ze znaku i całkowity rebranding, bowiem najprawdopodobniej nie uzyska rejestracji zwoich znaków.
Jak można było temu zapobiec? Badając nazwę dla nowej linii produktów przed stworzeniem pod nie kampanii. Wóczas badanie byłoby zrobiona dla nazwy słownej. Gdyby badanie wykazało, iż nazwa jest wolna, najlepiej byłoby od razu zgłosić znak słowny, a dopiero później zlecić przygotowanie całego brandingu z logo. Po ustaleniu logo, zgłosić do ochrony znak towarowy w postaci logo.
Badanie znaków towarowych przed zgłoszeniem to nie koszt – to inwestycja w bezpieczeństwo marki i spokój przedsiębiorcy. Dzięki niemu można uniknąć ryzyka odmowy rejestracji, konfliktów prawnych oraz kosztownych zmian brandingowych. Proces ten pozwala nie tylko na ocenę rejestrowalności znaku, ale również na zaplanowanie skutecznej i przemyślanej strategii ochrony marki.
Ochrona marki zaczyna się dużo wcześniej niż w momencie zgłoszenia znaku – zaczyna się od świadomych decyzji. Przeprowadzenie profesjonalnego badania dostępności znaku towarowego to pierwszy krok do zbudowania silnej i bezpiecznej pozycji rynkowej.
Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja marka rozwijała się bez przeszkód – nie pomijaj tego etapu. Zainwestuj w analizę, zanim zainwestujesz w branding.
Zpraszam do kontaktu!
https://predotalegal.pl/kontakt/