ODSZKODOWANIE ZA SZKODY W UPRAWACH ROLNYCH

ODSZKODOWANIE ZA SZKODY W UPRAWACH ROLNYCH

OBOWIĄZEK UBEZPIECZENIA UPRAW ROLNYCH

Zgodnie z art. 10 c ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia upraw rolnych (co najmniej 50 % powierzchni upraw rolnych powinna być ubezpieczona).

Obowiązkiem ubezpieczeniowym objęte są uprawy:

– zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru.

Ministerstwo Rolnictwa co roku ogłasza listę Towarzystw Ubezpieczeniowych, które podpisały umowę z ministerstwem na zawieranie takich umów.

Takie umowy ubezpieczenia są współfinansowane z budżetu państwa, który opłaca 65 % składki do 1 ha upraw rolnych.

JAKIE SZKODY SĄ OBJĘTE OCHRONĄ UBEZPIECZENIOWĄ

Ubezpieczenie obowiązkowo powinno chronić szkody powstałe na skutek, co najmniej jednego z poniższych ryzyk:

– gradu,

– przymrozku wiosennego,

– ujemnego skutku przezimowania

– powodzi,

– suszy.

Nadto rolnicy mogą już dobrowolnie objąć umową ubezpieczenia (co także jest dotowane) szkody powstałe na skutek:

– huraganu,

– deszczu nawalnego,

– uderzenia pioruna,

– obsunięcia się ziemi,

– lawiny.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY BŁĘDNYCH DECYZJI UBEZPIECZYCIELA

Zaniżenie odszkodowania

Niestety często się zdarza, że odszkodowania wypłacane z tytułu szkody w uprawach rolnych są zaniżane. Sposób ustalania tego odszkodowania w wielu przypadkach budzi pewne wątpliwości i jest bardzo ocenny. Wiele zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia jest nieprecyzyjnych, co ubezpieczyciele wykorzystują na swoją korzyść.

W związku z tym często istnieje potrzeba wykazania, że odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych zostało wypłacono w za niskiej wysokości.

Odmowa wypłaty odszkodowania

Co budzi jeszcze większy sprzeciw, bardzo często się zdarza, że ubezpieczyciele niezasadnie nie wypłacają żadnego odszkodowania. Przykładowo można wskazać następujące bezzasadne przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania:

– szkoda w uprawach rzepaku powstała na skutek szkodnika (np. chowacza), a nie na skutek gradobicia, deszczu nawalnego,

– nie doszło do zaistnienia przyczyny szkody, którą wskazuje rolnik,

– nie doszło do deszczu nawalnego,

– pozostawienie zbyt małych poletek kontrolnych,

– nie doszło do uszkodzeń roślin na skutek przymrozku wiosennego lub ujemnych skutków przezimowania.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU ODMOWY WYPŁATY ODSZKODOWANIA

W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania lub znacznego jej zaniżenia trzeba powołać szereg argumentów, często odnoszących się do zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Nadto warto jest zgromadzić jak najwięcej dowodów wskazujących na przyczynę i zakres szkody. Przede wszystkim przydatne tutaj będą dobre zdjęcia uszkodzonej uprawy oraz upraw sąsiednich, zestawienie stosowanych zabiegów ochrony roślin, protokoły Gminnej Komisji do spraw szacowania szkód rolnych.

W końcu także istotnym dowodem wykazującym wysokość i zakres szkody jest prywatna opinia biegłego sądowego z zakresu rolnictwa. Kancelaria na stałe współpracuję z takimi biegłymi, którzy mają wiedzę i kompetencję w zakresie ustalania przyczyn i szacowania szkody. Przy zleceniu takiej opinii niezwykle ważny jest zakres zlecenia takiej opinii (na jakie pytania ma odpowiadać), żeby była przydatna w sprawie. Niezbędna jest przy tym odpowiednia współpraca między adwokatem a biegłym.

Po szczegółowej analizie umowy ubezpieczenia, przyczyn odmowy ubezpieczenia należy sporządzić reklamację powołując się na wszelkie uchybienia i zgromadzone przez nas dowody.

W bardzo wielu wypadkach podejmowane działania przedsądowe skutkują uzyskaniem odpowiedniego odszkodowania. Jednak czasami konieczne będzie skierowanie pozwu przeciwko ubezpieczycielowi celem dochodzenia odszkodowania.

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY ADWOKATA

  • Znajomość praw i obowiązków: Adwokat specjalizujący się w prawie odszkodowawczym zna regulacje dotyczącą ubezpieczeń i szkód rolnych. W związku z tym łatwiej będzie mu wykazać niezgodność z prawem decyzji ubezpieczyciela
  • Duże doświadczenie negocjacyjne: Adwokat przeprowadzi negocjację i rozmowy ugodowe, które mogę zakończyć się korzystną ugodą bez konieczności wszczynania sporu sądowego
  • Znajomość biegłych sądowych: Kancelaria współpracuje z biegłymi sądowymi z zakresu rolnictwa i wie w jakim zakresie zlecić im wykonanie opinii, która będzie przydatna w sprawie
  • Reprezentowanie w sądzie: Jeśli ubezpieczyciel pomimo złożenia reklamacji i przeprowadzonych negocjacji dalej nie chce wypłacić odszkodowania, adwokat może reprezentować rolnika w sądzie