Odszkodowanie za wypadek w Galerii Handlowej

Grafika dekoracyjna porady: Odszkodowanie za wypadek w Galerii Handlowej

Odszkodowanie za wypadek w Galerii Handlowej

Odszkodowanie za wypadek w Galerii Handlowej. O wypadkach w centrach handlowych jeszcze nie pisałem na blogu zadoscuczynienie.com. A to duży błąd, bo dochodzi w nich do wielu zdarzeń szkodowych. Często kończą się one poważnymi złamaniami rąk i nóg.

Odszkodowanie za wypadek w Galerii Handlowej

Duże centrum handlowe ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że trudno będzie zarządcy Galerii uwolnić się od odpowiedzialności odszkodowawczej. Musiałby wykazać wyłączną winę osoby trzeciej lub wyłączną winę poszkodowanego. Jest to jednak bardzo, bardzo trudne.

Jakie dokumenty należy zgromadzić:

  • Protokół zdarzenia – sporządzony przez ochronę lub zarządcę galerii. Warto więc poprosić o pomoc.
  • Dokumentacja medyczna – diagnoza, wyniki badań, historia leczenia, skierowania. Ale też choćby zwolnienia lekarskie. Im więcej tym lepiej
  • Zdjęcia lub nagrania – miejsca wypadku, widoczne zagrożenie (np. mokra podłoga bez oznaczenia).
  • Dane świadków zdarzenia – imię, nazwisko, numer kontaktowy.
  • Paragony, faktury lub inne dowody obecności w galerii.
  • Dowód poniesionych kosztów – rachunki za leczenie, rehabilitację, dojazdy, utracony dochód.

Do kogo kierować roszczenia o odszkodowanie za wypadek w Galerii Handlowej?

Zdecydowana większość Galerii Handlowej posiada ubezpieczenia OC działalności gospodarczej. Warto więc kierować swoje roszczenia do ubezpieczyciela. Od tego są ubezpieczenia, aby w przypadku szkody dochodzić roszczeń bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeń.

Jeśli więc poszkodowany doznał wypadku w galerii handlowej – na przykład poślizgnął się na mokrej podłodze, potknął o źle zabezpieczony próg, został uderzony drzwiami obrotowymi lub został uderzony spadającym towarem ma prawo do odszkodowania.

Właściciel lub zarządca centrum handlowego jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym. W przypadku zaniedbania tego obowiązku, osoba poszkodowana ma prawo domagać się rekompensaty za poniesione szkody – zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a także za straty materialne czy utracone dochody.

Piotr Stosio

Radca Prawny


Tekst pochodzi z mojego bloga zadoscuczynienie.com


www.warszawskakancelaria.com

tel. 604 183 261

biuro@warszawskakancelaria.com

Autor porady:
Data utworzenia:
14.05.2025

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.