Plany ogólne zagospodarowania przestrzennego a decyzje o warunkach zabudowy

Grafika dekoracyjna porady: Plany ogólne zagospodarowania przestrzennego a decyzje o warunkach zabudowy

Jeśli planujesz zakup gruntu pod zabudowę, albo inwestycję budowlaną na własnym gruncie, powinieneś sprawdzić na jakim etapie w danej gminie są prace nad sporządzeniem planu ogólnego.

7 maja tego roku weszła w życie ustawa, która przesunęła gminom termin na uchwalenie planu ogólnego z 31 grudnia 2025 r. na 30 czerwca 2026 r.

Plan ogólny to dokument planistyczny, który ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jego najważniejszy element to tzw. strefy planistyczne.

Od 1 lipca 2026 r. decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z planem ogólnym.

Decyzja o warunkach zabudowy (nazywane skrótowo WZ) to dokument, który należy uzyskać, gdy dla danego terenu brak jest planu miejscowego, aby móc legalnie zmienić zagospodarowanie terenu (np. wybudować budynek).

Bezterminowe decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane tylko do 31 grudnia 2025 r. Po tej dacie decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane tylko na pięć lat.

Oto najważniejsze warunki wydania decyzji o warunkach zabudowy:

  • co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
  • teren jest położony na obszarze uzupełnienia zabudowy;
  • teren ma dostęp do drogi publicznej;
  • istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
  • zamierzenie budowlane nie znajdzie się w obszarze:
  • w stosunku do którego ustanowiony został zakaz na podstawie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych,
  • strefy kontrolowanej wyznaczonej po obu stronach gazociągu,
  • strefy bezpieczeństwa wyznaczonej po obu stronach rurociągu.

Do tych zasad istnieje wiele uzupełnień i wyjątków. Dotyczą one np. ogólnodostępnych stacji ładowania.

Autor porady:
Data utworzenia:
16.05.2025

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.