SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Czy od nakazu zapłaty warto się odwołać ?

Czy od nakazu zapłaty warto się odwołać ?

Osobom, które otrzymały nakaz zapłaty z sądu zwykle towarzyszy dezorientacja i obawa. W praktyce jednak nie zawsze oznacza to, że otrzymując nakaz, należy zapłacić bankowi, firmie windykacyjnej albo innemu podmiotowi, który się o to ubiega. Według przepisów w ciągu czternastu dni od chwili doręczenia nakazu należy uregulować zobowiązanie albo zaskarżyć nakaz. Czym właściwie jest nakaz zapłaty i jak można się od niego odwołać?

Co to jest nakaz zapłaty i kiedy trzeba uregulować zobowiązanie?

Nakaz zapłaty jest wydawany przez sąd (referendarza sądowego). Co ważne, w związku z tym nie odbywa się rozprawa – wystarczy pozew oraz niezbędne dokumenty, które powinny być do niego dołączone. Nakaz zapłaty jest kierowany do pozwanego, czyli dłużnika. Celem wydania go jest uzyskanie przez powoda należności od pozwanego w ciągu czternastu dni od momentu otrzymania dokumentu.

Wspomniane czternaście dni to okres wiążący dla pozwanego, ponieważ jeżeli w tym okresie nie odwoła się od nakazu, to stanie się on prawomocny, a co za tym idzie – powód otrzyma klauzulę wykonalności i będzie mógł wyegzekwować należności przy pomocy komornika sądowego, co wygeneruje dodatkowe koszty. Często zdarza się tak, że pozwani są przekonani, że w tej sprawie odbędzie się rozprawa, na której zostanie wydany wyrok, jednak jeżeli decydują się na skorzystanie z porady prawnej po upływie dwóch tygodni, na odwołanie jest za późno.

W jaki sposób można się odwołać od nakazu zapłaty?

Otrzymanie nakazu zapłaty nie musi oznaczać konieczności uregulowania zobowiązań. Właśnie dlatego po otrzymaniu pisma warto jak najszybciej skontaktować się z radcą prawnym. Od nakazu wydanego w postępowaniu upominawczym pozwany może wnieść sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania go (ten sam termin dotyczy otrzymania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, od którego należy wnieść zarzuty a nie sprzeciw). Powinien być skierowany bezpośrednio do sądu albo wysłany listem poleconym na jego adres. W dokumencie należy zawrzeć następujące informacje:

• wskazanie, czy pozwany zaskarża nakaz w całości, czy tylko w części (wskazać w jakiej części, tzn. do jakiej kwoty),

• zarzuty,

• twierdzenia,

• dowody.

Warto również wspomnieć, że pozwany może się powołać na przedawnienie roszczeń albo udowodnić, że roszczenie zostało spełnione wcześniej. Jeżeli pozwany prawidłowo wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty lub zarzuty, to nakaz zapłaty straci moc w części zaskarżonej, a dodatkowo zostanie wyznaczony termin rozprawy, w której powinny wziąć udział obie strony.

Trochę odmiennie wygląda sytuacja w przypadku wydania nakazu zapłaty przez referendarza sądowego w sądzie elektronicznym w Lublinie. Główna różnica polega na tym, że wniesienie sprzeciwu powoduje umorzenie postępowania i za tę czynność nie są zwracane poniesione koszty. Następnie powód ma 3 miesiące na podjęcie decyzji czy chce kontynuować prowadzenie sprawy przed sądem właściwym dla pozwanego.

Inna kwestią pozostaje sprzeciw od wyroku zaocznego, ale jego złożenie również jest konieczne, aby wyrok zaoczny nie uprawomocnił się. Od tego rodzaju sprzeciwu trzeba wnieść opłatę na konto sądu a jej wysokość jest uzależniona od rodzaju sprawy.

Moje doświadczenie pokazuje, że niewątpliwe warto wcześniej skontaktować się z prawnikiem (radcą prawnym), albowiem strona przeciwna może domagać się roszczeń opiewających na zbyt wysoką kwotę lub na którą nie posiada żadnych dowodów albo w świetle prawa nie może się jej w ogóle domagać. Może zaistnieć również taka sytuacja, że strona przeciwna ma w zupełności rację i nie warto odwoływać się od wydanego nakazu zapłaty, albowiem z reguły są z tym powiązane dodatkowe koszty.

Autor porady:
Data utworzenia:
22.12.2022

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.