SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Rozwód – z orzeczeniem winy czy bez?

Rozwód – z orzeczeniem winy czy bez?

Rozwód – z orzeczeniem winy czy bez?

Podejmując jakże ważną dla nas decyzję o rozwodzie, musimy zastanowić się, czy orzeczenie rozwodu ma nastąpić z winy jednego małżonka, obu małżonków lub bez orzekania o winie.

Zgodnie z art. 57 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Zgodnie zaś z § 2, na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Co daje orzeczenie winy małżonka? Przede wszystkim pewnego rodzaju zaspokojenie poczucia sprawiedliwości, albowiem sąd w wyroku może potwierdzić zawinienie drugiego małżonka w rozpadzie małżeństwa. Podobnie sytuacja wygląda, gdy orzekana jest wina obu małżonków.

Jednocześnie orzeczenie winy drugiego małżonka stanowi zabezpieczenie zaspokojenia alimentów. Małżonek uznany winnym za rozpad małżeństwa, na żądanie małżonka niewinnego, może odpowiadać w szerszym zakresie i dłuższym okresie za zapewnienie niewinnemu małżonkowi środków utrzymania.

Orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie musi nastąpić na zgodny wniosek stron. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie dla osób, które szybko chcą się rozwieźć. W takim wypadku rozwód może nastąpić nawet na pierwszej rozprawie. W przypadku rozwodu z orzeczeniem winy jednego lub obojga małżonków, sąd przeprowadza postępowanie dowodowe w większym zakresie, co znacząco wydłuża proces sądowy.

Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie swojej sytuacji prawnej bezpośrednio z prawnikiem, aby dobrać jak najlepsze rozwiązanie w sprawie rozwiązania kwestii rozwodu.

Autor porady:
Data utworzenia:
08.10.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.