Każda osoba, która popadnie w długi, może wnieść do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, na podstawie ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo Upadłościowe. Celem takiego postępowanie jest oddłużenie osoby posiadającej długi, ustalenie planu spłaty wierzycieli, a wielokrotnie również umorzenie części lub całości zobowiązań.
Co niezwykle ważne, nie ma wymaganej liczby długów lub ich wysokości, by ogłosić taką upadłość. Wniosek może wnieść zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Wniosek składa się na piśmie do sądu lub drogą elektroniczną przez system KRZ (Krajowy Rejestr Zadłużonych).
We wniosku o ogłoszenie upadłości wskazać należy m.in. wierzycieli i przysługujących im wierzytelności, spis majątku, dochodów i wydatków, a także wszystkie inne okoliczności uzasadniające ogłoszenie upadłości.
Po ogłoszeniu upadłości przez sąd, głównym organem prowadzącym postępowanie jest syndyk, który następnie zbiera informacje o majątku dłużnika, jego sytuacji finansowej i sporządza listę wierzytelności i przygotowuje projekt spłaty wierzycieli. Ostatecznie, plan spłaty zatwierdza sąd.
Należy pamiętać, że postępowanie upadłościowe, w zależności od sytuacji finansowej dłużnika, zmierza co do zasady co sprzedaży majątku dłużnika. Trzeba też pamiętać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może nastąpić jedynie wobec osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej.
Podsumowując, upadłość konsumencka może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla każdej osoby posiadającej długi.
W przypadku posiadania długów, zapraszam Państwa do kontaktu w celu ustalenia możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej.