Umowa powiernicza - powiernicze nabycie udziałów w spółce kapitałowej

1. Co jest umowa powiernicza? Umowa powiernicza udziałów w spółce to dokument, który reguluje relacje między właścicielem udziałów w spółce a powiernikiem, który zostaje powołany do tymczasowego zarządzania tymi udziałami. Umowa taka umożliwia właścicielowi udziałów oddanie ich w ręce powiernika, który może nimi zarządzać w imieniu właściciela.

2. Jakie są cele zawarcia umowy powiernicze? Powierzenie udziałów w spółce powiernikowi może mieć różne cele, np. zabezpieczenie interesów właściciela w przypadku sporów pomiędzy nim a innymi wspólnikami spółki, umożliwienie właścicielowi udziałów koncentracji się na innych sprawach, a jednocześnie zachowanie kontroli nad swoimi udziałami lub też wtedy, gdy określona osoba z różnych przyczyn, nie chce formalnie figurować jako wspólnik w określonej spółki (nie chce widnieć w aktach Krajowego Rejestru Sądowego) albo gdy nie chce być znana jako nabywca praw udziałowych

3. Co powinna zawierać umowa powiernicza?W umowie powierniczej udziałów w spółce powinny być określone m.in.:

  • przedmiot umowy – czyli jaki zakres udziałów zostaje powierzony powiernikowi,
  • cel umowy – czyli jaki cel ma spełniać powierzenie udziałów w spółce powiernikowi,
  • czas trwania umowy – czyli na jak długo zostaje powierzona w ręce powiernika kontrola nad udziałami,
  • zasady wynagrodzenia powiernika – czyli jakie warunki finansowe zostaną ustalone dla powiernika,
  • zasady podejmowania decyzji w imieniu właściciela udziałów – czyli jakie decyzje może podejmować powiernik w imieniu właściciela udziałów.

Umowa powiernicza udziałów w spółce musi zostać zawarta na piśmie i podpisana przez obie strony. Warto pamiętać, że powiernik jest zobowiązany do zachowania tajemnicy handlowej oraz do dbałości o interesy właściciela udziałów, zgodnie z postanowieniami umowy powiernicze. Umowę powinien przygotować radca prawny, tak aby zapewnić maksymalną ochronę obu stron umowy.