SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Przedsiębiorca ma prawo do przekształcenia, które polega na płynnej zmianie formy prawnej dotychczasowej działalności gospodarczej bez konieczności likwidacji tej działalności. Konsekwencją złożonego procesu w przedmiocie przekształcenia może stać się optymalizacja podatkowa, zwiększenie kapitału, pozyskanie nowych inwestorów, zmiana zakresu odpowiedzialności czy obniżenie kosztów działalności. Jak rozpocząć proces zmiany jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.)?

Przekształcenie odbywa się na zasadzie kontynuacji, co oznacza, że przekształconej spółce przysługują te same prawa i obowiązki co JDG. W konsekwencji nie ma konieczności zawierania aneksów do zawartych uprzednio umów. Ponadto Sp. z o.o. pozostaje podmiotem koncesji, zezwoleń czy ulg. Pożądanym rozwiązaniem wydaje się być wniesienie JDG jako aport do nowopowstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszej kolejności należy przygotować plan przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami. Dokument ten powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego oraz być poddany weryfikacji przez biegłego rewidenta. To kluczowy element przekształcenia zawierający spis majątku, projekt umowy spółki oraz wycenę przedsiębiorstwa.

Następnie niezbędne jest sporządzenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy wraz z powołaniem członków organów spółki przekształconej. Ważną decyzją pozostaje skład osobowy spółki. W praktyce zarząd może pozostawać jednoosobowy, a więc funkcję prezesa zarządu spółki z powodzeniem sprawować może sam przedsiębiorca. W dalszej kolejności należy zawrzeć umowę spółki i podpisać statut spółki przekształconej. Całość procesu finalizuje rejestracja przekształconej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz przeprowadzenie wykreślenia byłego już przedsiębiorcy z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Powstała Spółka z o.o. otrzymuje nowy numer NIP oraz REGON.

Jako najdonioślejszą konsekwencje przedmiotowego przekształcenia wskazuje się ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki w stosunku do przedsiębiorcy jednoosobowo prowadzącego działalność gospodarczą. Odmienności zachodzą też w zobowiązaniach podatkowych oraz ubezpieczeniu społecznym.

Po więcej porad z zakresu prawa gospodarczego serdecznie zapraszam pod numerem telefonu 608 499 096 lub adresem mailowym biuro@kancelariaszpak.pl.

www.kancelariaszpak.pl

biuro@kancelariaszpak.pl

r. pr. Marek Szpak

Autor porady:
Data utworzenia:
05.09.2022

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.