SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

PFR składa pozwy o zwrot subwencji. Smutny epilog rządowej „pomocy” dla przedsiębiorców

PFR składa pozwy o zwrot subwencji. Smutny epilog rządowej „pomocy” dla przedsiębiorców

Tysiące przedsiębiorców otrzymało wezwania do zapłaty oraz pozwy dotyczące zwrotu całej kwoty subwencji finansowej, udzielonej w związku z epidemią COVID-19. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sprzedał swoje wierzytelności kilku firmom windykacyjnym. Te, działając we własnym imieniu, dochodzą zapłaty rzekomych długów – nawet w przypadku kwot subwencji, które zostały już zwrócone.

Czym jest PFR?

Polski Fundusz Rozwoju S.A. to polska spółka akcyjna, która oferuje narzędzia wspierające rozwój przedsiębiorstw, inwestuje w rozwój społeczny oraz wspiera wzrost gospodarczy państwa. PFR zyskał największą popularność w czasie pandemii COVID-19, gdy rząd uruchomił tzw. tarcze finansowe mające rekompensować negatywne skutki gospodarcze pandemii. Choć wielu przedsiębiorców faktycznie otrzymało pomoc, dziś mierzą się oni z przedsądowymi wezwaniami do zapłaty i pozwami.

Jakich wierzytelności dotyczą roszczenia o zwrot subwencji?

Ostatnio firmy windykacyjne masowo wzywają polskich przedsiębiorców do zwrotu otrzymanych subwencji finansowych wraz z odsetkami. Powody takich roszczeń są różne. Najczęściej PFR powołuje się na zapisy regulaminu obowiązującego w czasie udzielenia wsparcia lub na warunki zawarte w umowie subwencji finansowej.

Wezwania do zwrotu otrzymują nie tylko przedsiębiorcy, lecz także inne podmioty, takie jak domy kultury, biblioteki i teatry. Często zdarza się, że żądania PFR są błędnie sformułowane. Na przykład, powód powołuje się na regulaminy lub wytyczne opublikowane dopiero po zawarciu umowy subwencji finansowej. Innym przykładem są oskarżenia o rzekomo nieprawdziwe oświadczenia złożone przez przedsiębiorców dotyczące spełnienia wymogów otrzymania subwencji, takich jak brak zaległości w ZUS czy US, liczba zatrudnionych pracowników itp.

Problemy z przedsiębiorstwami powiązanymi

Szczególnie kontrowersyjna jest argumentacja dotycząca przedsiębiorstw powiązanych. Firmy windykacyjne twierdzą, że przedsiębiorca wnioskujący o wsparcie nie uwzględnił, iż prowadzona przez niego działalność – np. w formie spółki cywilnej – oraz działalności wspólników są traktowane jako przedsiębiorstwa powiązane.

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których wezwania do zwrotu otrzymują przedsiębiorcy, którzy już uregulowali swoje zobowiązania lub którym subwencja została umorzona na podstawie decyzji PFR.

Co zrobić w przypadku otrzymania wezwania lub pozwu?

W przypadku otrzymania wezwania do zapłaty, warto odpowiedzieć na nie w sposób krótki i merytoryczny, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. Taka reakcja może pozytywnie wpłynąć na odbiór sprawy w sądzie, jeśli dojdzie do postępowania. Lepsza jest krótka odpowiedź niż jej brak.

Jeśli przedsiębiorca otrzyma pozew o zapłatę, a z nim nakaz zapłaty, najlepiej skonsultować się z prawnikiem. Specjalista przeanalizuje treść pozwu, wniesie sprzeciw w odpowiednim terminie i przygotuje argumentację, która skutecznie obroni interesy przedsiębiorcy.

Autor porady:
Data utworzenia:
15.01.2025

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.