SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Co zrobić jeśli ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie?

Co zrobić jeśli ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie?

Co zrobić jeśli ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie?

Niejednokrotnie zdarza się taka sytuacja, że na skutek danego zdarzenia dochodzi do uszkodzenia pojazdu mechanicznego i konieczności jego naprawy ( co do zasady). Często niestety mimo posiadania polisy OC przez sprawcę, ubezpieczyciel w ramach postępowania obejmującego likwidację szkody, nie wypłaca żądanej przez nas kwoty odszkodowania tylko ją zaniża, podając swoje argumenty mające uzasadnić takie działanie.

Co zrobić, gdy nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela?

Jeśli składaliśmy już odwołanie(względnie reklamację) od decyzji ubezpieczyciela to następnym krokiem jest zasięgnięcie porady prawnej w naszej sprawie. Należy ją skierować do radcy prawnego, aby ten ocenił zasadność naszych roszczeń i szansę na uzyskanie wyższego odszkodowania w postępowaniu przez sądem.

Z jakimi roszczeniami mamy do czynienia zazwyczaj?

  • O zwrot kosztów naprawy w związku z zaniżonym odszkodowaniem (kwestia wyceny części do naprawy czy stawek za roboczogodzinę lub odmowy zwrotu refundacji wydatków na naprawę)
  • O zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego w związku z utratą możliwości korzystania z pojazdu wskutek wypadku
  • O zwrot wydatków na ekspertyzę czy oględziny pojazdu, jak i koszty pomocy na etapie likwidacji szkody
  • O zwrot wydatków na naprawę pojazdu w przypadku niedopełnienia przez poszkodowanego obowiązku minimalizacji szkody ( tu należy wskazać na rabaty, upusty, naprawę zastępczą,
  • O odszkodowanie w związku z obniżeniem wartości uszkodzonego pojazdu.

Czym kierują się sądy oceniając czy dany wydatek wchodzi w zakres szkody objętej należnym odszkodowaniem ?

Konieczne jest ustalenie, czy koszty były celowe, niezbędne i ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia efektywnej realizacji roszczenia odszkodowawczego. Zgodnie z art. 34 ust. 1 i art. 36 ust. 1 ustawy z 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych odszkodowanie, które zakład ubezpieczeń wypłaca, w ramach odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, ustala się w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem, jeżeli są oni zobowiązani do odszkodowania za szkodę wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu.

Warto wskazać, że:

  • w prawie cywilnym obowiązuje tzw. zasada pełnego odszkodowania (art. 361 § 2 k.c.),
  • ubezpieczyciel, który odpowiada z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jak ubezpieczony, (co do zasady) – odpowiada za całą szkodę w granicach związku przyczynowego (art. 361 § 1 k.c. )

Jak wskazuje T. Wiśniewski [w:] Komentarz do Kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania, red. G. Bieniek, t. I–II, LEX 2011, komentarz do art. 363; T. Wiśniewski [w:] Kodeks cywilny…, t. III, red. J. Gudowski, komentarz do art. 363: „pełne odszkodowanie obejmuje wszystkie szkodliwe skutki zdarzenia stanowiącego czyn niedozwolony, z którym ustawa łączy odpowiedzialność odszkodowawczą – zarówno powstałe wraz z tym zdarzeniem, jak i powstałe później – jeżeli tylko pozostają z tym zdarzeniem w adekwatnym związku przyczynowym, tj. stanowią jego normalne następstwo”.

Kiedy powstaje obowiązek naprawienia szkody?

  • powstaje z chwilą wyrządzenia szkody.

Czy obowiązek naprawienia szkody jest zależny od tego czy poszkodowany dokonał naprawy?

Nie, nie jest uzależniony od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy rzeczy i czy w ogóle zamierza ją naprawiać. Istotne jest jedynie to aby dokonał naprawy, której koszt był kosztem rynkowym.

Związek przyczynowo – skutkowy, czyli co?

Konieczne jest aby w okolicznościach danej wskazać zdarzenie, z którym poszkodowany wiąże powstanie szkody, oraz szkodę, a następnie ustalenie, czy wskazane zdarzenie jest przyczyną tej szkody. Normalny związek przyczynowy zachodzi wtedy, gdy określone przyczyny wywołują normalnie, w zwykłej kolejności rzeczy albo z wysokim stopniem prawdopodobieństwa lub zazwyczaj, tego rodzaju skutki. O tym, czy określone zdarzenia pozostają w normalnym związku przyczynowym, decyduje wiedza dostępna o tych zdarzeniach w chwili orzekania i zobiektywizowane kryteria wynikające m.in. z doświadczenia życiowego (tak w: wyrok SN z 4.10.2012 r., I CSK 665/11, LEX nr 1228533).

Obowiązek minimalizacji szkody

Należy go mieć na względzie ustalając wysokość należnego odszkodowania. W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że strony stosunku zobowiązaniowego wynikającego z odpowiedzialności gwarancyjnej ubezpieczyciela mają obowiązek współdziałania (art. 354 § 2 k.c.). W ramach tego obowiązku powinnością poszkodowanego jako wierzyciela jest lojalne postępowanie na etapie likwidacji szkody przez ograniczanie zakresu świadczenia odszkodowawczego ubezpieczyciela. Brak podjęcia takich działań, mimo że leżały w zakresie możliwości poszkodowanego, nie może zwiększać odszkodowania należnego od ubezpieczyciela zobowiązanego do naprawienia szkody (tak w: Postanowienie SN (7) z 24.02.2006 r., III CZP 91/05, LEX nr 180669; postanowienie SN z 7.12.2018 r., III CZP 51/18, OSNC 2019/9, poz. 94; uchwała SN z 15.02.2019 r., III CZP 84/18, OSNC 2020/1, poz. 6; wyrok SN z 3.04.2019 r., II CSK 100/18, LEX nr 2648598.)

Autor porady:
Data utworzenia:
25.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.