SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Podział majątku a kredyt – czy można podzielić kredyt po rozwodzie?

Podział majątku a kredyt – czy można podzielić kredyt po rozwodzie?

Podział majątku a kredyt – czy można podzielić kredyt po rozwodzie?

Na początek należy przypomnieć, że co do zasady zawarcie małżeństwa wiąże się z powstaniem ustawowej wspólności majątkowej. Po prawomocnym orzeczeniu rozwodu byli małżonkowie ustalają także najważniejsze kwestie związane z podziałem majątku. Gdy są w stanie osiągnąć porozumienie zazwyczaj udają się do notariusza. Gdy nie jest to możliwe pozostaje droga sądowa.

Dokonując podziału majątku strony dzielą swój zgromadzony dobytek, określając nie raz dokładnie co komu przypadnie na własność, a także w jakiej wysokości nastąpią spłaty. Mając na uwadze, to że podczas trwania związku małżeńskiego strony nie tylko gromadziły swój majątek, ale często także zawierały różnego rodzaju umowy np. pożyczki, kredytu itp. pojawia się pytanie czy takie zobowiązanie też się w jakiś sposób dzieli.

Otóż należy wyraźnie zaznaczyć, że orzeczenie przez sąd rozwodu, na mocy którego powstaje rozdzielność majątkowa, a następnie dokonanie podziału majątku wspólnego byłych małżonków, nie wpływa w żaden sposób na kredyt hipoteczny oraz spłatę kredytu hipotecznego. Sąd w toku postępowania o podział majątku dokonuje działu tylko i wyłącznie istniejących w tej dacie składników majątkowych tworzących majątek wspólny, które stanowią aktywa. Podziałowi nie podlegają zobowiązania (pasywa).

Kto będzie spłacał raty kredytu po rozwodzie? Czy można przepisać kredyt na jednego małżonka?

Tutaj co do zasady sytuacja się nie zmienia. Zobowiązanie wynikające z zawarcia przez małżonków umowy kredytowej trwa nadal i obowiązki w tym zakresie ciążące na byłych już małżonkach, a wynikających z ww umowy dalej pozostają aktualne. Na to zobowiązanie nie wpływa także wina jednego z małżonków orzeczona w wyroku rozwodowym. Byli małżonkowie pozostają w dalszym ciągu dłużnikami solidarnymi, odpowiedzialnymi za spłatę kredytu w równym stopniu. Wszystkie kwestie związane z „przepisaniem kredytu” na jednego małżonka muszą być ustalone w porozumieniu z nim i z konkretnym bankiem.

Czy małżonkowie sami mogą się porozumieć co do spłaty kredytu ?

Co do zasady możliwe jest zawarcie porozumienia w tym zakresie przed notariuszem. Pamiętać jednak należy, że dla banku takie porozumienie nie będzie skuteczne. Co to oznacza? W praktyce jeśli dojdzie do sytuacji, w której były małżonek przestaje spłacać kredyt mimo, że według porozumienia zobowiązał się do tego bank może podjąć działania mające na celu wyegzekwowanie rat, nawet do drugiego z małżonków. Co ważne, były współmałżonek ma prawo do roszczenia regresowego w stosunku do tego, który nie płacił swojej części raty.

Autor porady:
Data utworzenia:
25.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.