Czy kiedy dziecko ukończy 18 lat, wyrok zasądzający na nie alimenty automatycznie przestanie obowiązywać?
Istnieje dosyć powszechne i co ważne mylne przekonanie, że jeśli sąd orzekał o alimentach na małoletnie dziecko w wyroku to z momentem, gdy ukończy ono 18 lat (spotkałam się też z twierdzeniami, że gdy ukończy 25 lub 26 lat) to obowiązek alimentacyjny upada i można już przestać płacić.
Otóż takie rozumowanie jest błędne. Wyrok zasądzający alimenty, który został wydany w wyniku przeprowadzenia postępowania w sprawie o alimenty przed sądem rejonowym czy też na skutek wydania wyroku w sprawie rozwodowej zachowuje swoją moc i będzie nadal obowiązywać. Nawet jeśli zmieniły się okoliczności i dorosłe już dziecko nie kontynuuje nauki, pracuje i jest w stanie samodzielnie się utrzymać, wyrok zasądzający alimenty na jego rzecz nadal obowiązuje.
Co w takim wypadku musi zrobić osoba obowiązana do alimentacji?
Istotne jest to, że w takiej sytuacji osoba zobowiązana do alimentacji – jeśli chce wyeliminować przedmiotowy wyrok z obrotu prawnego – powinna wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny ustał. Oczywiście taki pozew musi w swej treści zawierać odpowiednią argumentację, z której będzie wynikało, że okoliczności faktyczne w danym stanie uległy zmianie i nie jest zasadne aby w dalszym ciągu musiała uiszczać na rzecz osoby uprawnionej określoną kwotę alimentów. W rzeczywistości często sprowadza się to do udowodnienia, że dziecko jest dorosłe, pracuje, jest w stanie samodzielnie się utrzymać i nie potrzebuje w tym zakresie pomocy swoich rodziców, a utrzymywanie istnienia obowiązku alimentacyjnego byłoby nieuzasadnione, obciążające rodzica ponad miarę itp.