SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

KRADZIEŻ NAZWY FIRMY PRZEZ KONKURENCJĘ – HISTORIA ALICJI

KRADZIEŻ NAZWY FIRMY PRZEZ KONKURENCJĘ –  HISTORIA ALICJI

Moja klientka Alicja od dziecka była uzdolniona plastycznie. Ponadto interesowały ją kamienie szlachetne, które zbierała odkąd sięga pamięcią. Już w szkole średniej Alicja marzyła o otwarciu butiku z ręcznie robioną biżuterią. Motywowały ją koleżanki z klasy, które ochoczo zamawiały u niej bransoletki, wisiorki czy kolczyki.

Alicja czuła radość i dumę, gdy w wieku zaledwie 22 lat otwarła swój sklep internetowy z ręcznie robioną biżuterią z kamieni szlachetnych. Przed otwarciem sklepu Alicja spędziła dni na wymyśleniu nazwy firmy, jej logotypu oraz szaty kolorystycznej swojego sklepu internetowego. Towary sprzedawane przez firmę Alicji należały do luksusowych, gdyż biżuteria zawierała wysokiej jakości i starannie wyselekcjonowane kamienie szlachetne. Alicja wkładała całe serce w rozwój firmy. Robienie biżuterii było jej pasją, a wysoka jakość produktów priorytetem. Nic dziwnego, że po kilku latach firma Alicji szybko się rozwinęła zdobywając silną pozycję na ryku krajowym. Ponadto firma Alicji zaczęła z powodzeniem wchodzić na zagraniczne rynki zbytu. Nazwa i logo jej firmy były rozpoznawalne wśród konsumentów biżuterii z kamieni szlachetnych i kojarzyły się z wysoką jakością.

Któregoś dnia Alicja dowiedziała się, że ktoś „podebrał” nazwę jej firmy i posługuje się nią w celach marketingowych. Ponadto „złodziej jej marki” używał podobnego logotypu. Wreszcie, ta firma także posiada sklep internetowy oferujący biżuterię z kamieni szlachetnych. A szata kolorystyczna sklepu internetowego konkurencji do złudzenia przypominała szatę kolorystyczną sklepu Alicji. Alicja czuła niewysłowioną złość i frustrację. Konkurencyjna firma wprowadzała konsumentów w błąd oraz czerpała nienależne korzyści z reputacji firmy Alicji.

Alicja niezwłocznie umówiła się na konsultację w mojej kancelarii.

Na konsultacji prawnej szybko ustaliliśmy, że:

  1. Alicja nie zarejestrowała nazwy ani logotypu swojej firmy,
  2. konkurencyjna firma natomiast niedawno złożyła wniosek o rejestrację takiej samej nazwy, jaką posługiwała się firma Alicji. Dodatkowo „złodziej marki Alicji” wniósł wniosek o rejestrację logotypu, który był bardzo podobny do logo firmy Alicji.

Analiza prawna sytuacji Alicji sprowadzała się do wniosków:

1.wskutek niezarejestrowania nazwy swojej firmy Alicja nie miała wyłącznego prawa do jej używania,

2.skuteczna rejestracja nazwy firmy przez konkurencję przyznałaby konkurencji co do zasady wyłączne prawo do jej używania.

Podsumowując, jeśli konkurencji udałoby się skutecznie zarejestrować nazwę i logotyp, to co do zasady miałaby wyłączne prawo do ich używania. Tym samym firma Alicji zostałaby pozbawiona tego prawa.

Ryzyko prawne sytuacji Alicji sprowadzało się do tego, że firma Alicji mogła zostać wyrugowana z rynku przez konkurencję.

Alicja czuła strach, że może stracić swoją firmę z dnia na dzień. Gdyby straciła prawo do używania nazwy i logo swojej firmy, to musiałaby praktycznie zaczynać biznes od zera. Zmuszona byłaby do zmiany nazwy i logo firmy. A wypromowanie produktów pod określoną nazwą i logo to długotrwały i bardzo kosztowny proces. Taka zmiana oznaczałaby drastyczny spadek dochodów, co mogłoby dla niej oznaczać zamknięcie biznesu.

Alicja czuła frustrację, bo przecież nazwa i logo jej firmy były cennymi składnikami jej firmy, oznaczały prestiż oraz były rozpoznawalne na rynku. Teraz konkurencyjna mogłaby łatwo przejąć owoc jej ciężkiej pracy i kreatywności i w ten sposób szybko się wzbogacić.

Porada prawna kancelarii:

1.Podjęliśmy niezwłoczną decyzję o wniesieniu sprzeciwów do wniosków konkurencji o rejestrację nazwy i logo firmy. W efekcie wniesienia sprzeciwów rejestracja nazwy i logo konkurencji została uniemożliwiona.

2.Podjęliśmy decyzję o rejestracji znaków towarowych związanych z działalnością klientki, aby skutecznie chronić wypracowaną przez nią markę. Zarejestrowaliśmy zatem zarówno nazwę jej firmy, jak i logo. Wskutek tego klienta stała się wyłącznie uprawniona do ich używania.

Sukces kancelarii:

Firma Alicji uzyskała monopol na używanie swojej nazwy i logo. Zakusy konkurencji na markę Alicji zostały powstrzymane. Firma Alicji nie została wyeliminowana z rynku i mogła się dalej prężnie rozwijać. Owoc kreatywności i ciężkiej pracy Alicji nie został zaprzepaszczony.

Autor porady:
Data utworzenia:
27.09.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.