Czy hazardzista może ogłosić upadłość konsumencką? Historia Karola
Do mojej kancelarii przyszedł Karol. Wiek 37 lat, pracownik banku.
On nie miał w życiu łatwo. Wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie. Ojciec alkoholik i chłodna emocjonalnie matka skupiona wyłącznie na nałogu męża. Ponadto dwaj bracia alkoholicy. Starszy brat zmarł tragicznie wskutek uzależnienia, kiedy Karol był jeszcze dzieckiem. Symptomy uzależnienia pojawiły się wcześnie – w wieku może 9 czy 10 lat. Potem studia i kariera zawodowa – nałóg dalej się rozwijał. Tyle, że Karol nie miał wówczas pojęcia, że był uzależniony.
Tłumaczył sobie, że przecież tyle ludzi gra i łudził się, że może w każdym czasie przestać, kiedy tylko zechce. I tak wpadał coraz bardziej w sidła nałogu. Hazard dawał mu upragnione uczucie ulgi, tak jak narkomanowi strzelenie działki. Granie stało się dla niego kompulsywne. Nałóg zaczął mieć nad nim totalną władzę. Potem poślubił nieświadomą jego problemu żonę. Urodził się syn. W jego małżeństwie szybko zaczęło się psuć. Żona wkrótce odkryła jego uzależnienie, a syn rósł przy nieobecnym emocjonalnie ojcu. Nie zajęło długo Karolowi przegranie całego majątku i zadłużenie się na ogromne kwoty. Rodzina i znajomi się od niego odwrócili. Następnie był bolesny rozwód, a potem próba samobójcza. I dopiero wtedy Karolowi OTWARŁY SIĘ OCZY i uświadomił sobie, że PO USZY TKWI W NAŁOGU, że JEST CHORY…
Na konsultacji prawnej ustaliliśmy, że:
- Karol miał długi przekraczające 400 000 zł,
- Karol miał aktywne egzekucje komornicze i połowa jego wynagrodzenia była zajmowana przez komornika,
- Karol zupełnie pogubił się w swoich długach, jako że były one często odsprzedawane kolejnym firmom windykacyjnym.
Analiza prawna sytuacji Karola sprowadzała się do wniosków:
1.W przypadku Karola zachodzą przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej,
2. Karol jest niewypłacalny i nie ma widoków na spłatę zadłużenia,
3. Karol nie posiada majątku, dzięki czemu postępowanie upadłościowe przebiegnie sprawniej i szybciej.
Podsumowując, Karol kwalifikuje się na upadłość konsumencką i skorzystanie z tej instytucji jest w jego interesie. Hazardzista bowiem może ogłosić upadłość konsumencką.
Ryzyko prawne sytuacji Karola sprowadzało się do tego, że gdyby Karol nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to musiałby prawdopodobnie znosić egzekucję komorniczą do końca życia.
Porada prawna kancelarii:
Podjęliśmy niezwłoczną decyzję o przygotowaniu i złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zanim to nastąpiło, starannie ustaliliśmy długi, aktualnych wierzycieli i aktualne kwoty zadłużenia.
Sukces kancelarii:
Karol ogłosił upadłość konsumencką i dzięki temu się oddłużył. Obecnie jest on już wolny od długów i zaczął nowy etap w swoim życiu.
Co jest potrzebne, aby hazardzista mógł ogłosić upadłość konsumencką?
PEŁNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA potwierdzająca uzależnienie od hazardu. Ponadto dowody na to, że hazardzista poddał się terapii. Najlepiej, gdy można udokumentować każdy etap leczenia. Nie bez znaczenia jest także zachowanie się po przebytej terapii świadczące o tym, że były hazardzista na nowo układa sobie życie już w sposób wolny od uzależnienia wypełniając sumiennie społeczne, zawodowe i rodzinne zobowiązania.