PRZEKSZTAŁCENIE PRZEDSIĘBIORCY W SPÓŁKĘ KAPITAŁOWĄ
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą może przekształcić prowadzoną działalność w jednoosobową spółkę kapitałową (art. 551 §5 KSH).
Spółce powstałej w wyniku przekształcenie przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego – zasada kontynuacji.
Jak dokładnie wygląda przebieg przekształcenia?
- Pierwszym niezbędnym elementem do przekształcenia jest sporządzenie przez przedsiębiorcę planu przekształcenia. Plan przekształcenia wymaga formy aktu notarialnego.
- Po sporządzeniu planu przekształcenia musi on zostać poddany badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie rzetelności i poprawności.
- Po złożeniu przez biegłego rewidenta opinii do planu przekształcenia, przedsiębiorca składa oświadczenie o przekształceniu w spółkę kapitałową. Oświadczenie o przekształceniu musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.
- W następnej kolejności powinna zostać zawarta umowa spółki lub podpisany statut oraz powołanie członków organu spółki.
- Ostatnim etapem działań jest rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Przedsiębiorca musi zadbać o wykreślenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Najważniejsze skutki przekształcenia:
- zmiana formy prawnej – do przekształcenia dochodzi z chwilą wpisu spółki do KRS;
- spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego;
- przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia jedynym wspólnikiem lub akcjonariuszem w spółce kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia.