Zgodnie z przepisami prawa cywilnego nieruchomości podlegają zasiedzeniu niezależnie od tego czy osoba na rzecz której zasiedzenie miałoby nastąpić pozostawała w chwili wejścia w jej posiadanie w dobrej czy złej wierze.
Przesłanką stwierdzenia nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie jest jej nieprzerwane posiadanie jako posiadacz samoistny przez 20 (jeżeli wejście w posiadanie nastąpiło w dobrej wierze) lub 30 lat (jeżeli wejście w posiadanie nastąpiło w złej wierze). Co ważne, jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może jednak skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania przez niego pełnoletności.
O ile podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania na inną osobę, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który nieruchomość sam posiada, czas posiadania swego poprzednika, pod tym jednak warunkiem, że czas posiadania poprzednika który wszedł w posiadanie w złej wierze może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej 30 lat.
W przypadku ruchomości zasiedzeniu podlegają wyłącznie rzeczy posiadane samoistnie w dobrej wierze. Termin zasiedzenia wynosi w takim przypadku 3 lata.
https://www.kancelaria-tadrowska.pl/blog/zasiedzenie-nieruchomo%C5%9Bci-terminy-i-warunki