„Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności” – art. 17 ust. 5 punkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Powyższy przepis powoływany jest przez organy administracyjne w decyzjach o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, wobec osób które zrezygnowały z pracy zawodowej celem sprawowania opieki nad rodzicem pozostającym w separacji.
W sytuacji jednak gdy przyczyną orzeczenia separacji jest zupełny rozkład pożycia, to podobnie jak w przypadku zniesienia małżeństwa przez rozwód, nie sposób przyjmować, że drugi małżonek będzie wyrażać gotowość podejmowania opiekuńczych, w tym zwłaszcza gotowość rezygnacji z zatrudnienia. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 13 października 2022 roku (sygn. akt II SA/Łd 479/22) separacja znosi przypisywane małżeństwu gwarancje wykazywania przez małżonków wzajemnej troski o siebie.
W powyższej sytuacji separacja małżonków nie powinna stanowić przeszkody w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego przez osobę, która rezygnuje z zatrudnienia celem sprawowania opieki na niepełnosprawnym rodzicem.
W przypadku otrzymania decyzji odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na separację małżonków, warto zatem rozważyć odwołanie od decyzji organu do samorządowego kolegium odwoławczego, a w razie potrzeby także złożenie skargi do sądu administracyjnego.
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku wynosi 2.458 zł miesięcznie.