Dotacja z programu Czyste Powietrze na wymianę bramy garażowej
Program „Czyste Powietrze” na celu poprawę efektywności energetycznej budynków oraz redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Program ten oferuje wsparcie finansowe dla właścicieli budynków, którzy chcą poprawić izolację termiczną swoich domów. W ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na wiele działań, takich jak termomodernizacja budynku, wymiana stolarki okiennej czy termoizolacja dachu. Program pozwala również na wymianę bramy garażowej w garażu, który znajduje się w bryle budynku mieszkalnego.
Jednym z warunków dofinansowania wymiany bramy garażowej, jest to aby pomieszczenie w którym zamontowana jest brama, było ogrzewana. Powyższy wymóg może skutecznie zniechęcać do wymiany bramy garażowej, w sytuacji w sytuacji w której w garażu nie ma grzejnika.
Czy brak grzejnika w garażu wyklucza możliwość ubiegania się o dotację na wymianę bramy garażowej?
Brak grzejnika w garażu nie wyklucza ubiegania się o dotację z programu Czyste Powietrze na wymianę bramy garażowej. Zgodnie z prawem budowlanym o tym, czy pomieszczenie jest ogrzewane, czy też nie nie decyduje bowiem obecność grzejnika w pomieszczeniu, ale wysokość utrzymywanej w nim temperatury.
W przypadku garaży wysokość temperatury, której utrzymywanie jest potrzebne dla uznania pomieszczenia za ogrzewane wynosi +5 stopni Celsjusza. Jeżeli zatem w pomieszczeniu garażowym, na skutek działania systemu ogrzewania lub w wyniku bilansu strat i zysków ciepła utrzymywana jest temperatura +5°C, wówczas zgodnie z prawem pomieszczenie te kwalifikuje się jako pomieszczenie ogrzewane.
Powyższe oznacza, iż o dotację z Programu Czyste Powietrze na wymianę bram garażowych mogą się obiegać właściciele nieruchomości, pod warunkiem, iż w garażu utrzymywana jest temperatura +5°C, niezależnie od tego, czy wysokość tej temperatury jest skutkiem bezpośredniego ogrzewania garażu, czy też wynika z bilansu zysków i strat – np. w skutek przenikania ciepła z sąsiednich pomieszczeń.