SzukajRadcy.pl

Porady radców prawnych

Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka - gdy mieszkasz za granicą

Zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka - gdy mieszkasz za granicą

Spadek często jest źródłem wzbogacenia, ale bywa i źródłem kłopotów – w szczególności gdy w skład spadku wchodzą długi.

Spadek z długami

Jeżeli zmarły zostawia po sobie więcej długów niż majątku, jego krewni zazwyczaj decydują się na odrzucenie spadku. Wymaga to zachowania formalności w postaci złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, które jednak warto podjąć, aby uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe.

Odrzucenie spadku jest nieco bardziej utrudnione, w sytuacji gdy dotyczy małoletniego dziecka. W takim bowiem przypadku rodzic, który chce ochronić swoje dziecko przed odpowiedzialnością za długi spadkodawcy, musi otrzymać zgodę sądu rodzinnego na odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Jeszcze wyższy stopień skomplikowania ma miejsce wówczas, gdy dziecko oraz rodzic mieszkają poza granicami Polski.

Czy Polski sąd może wydać zgodę na odrzucenie spadku przez dziecko mieszkające za granicą?

W opisanej sytuacji nasuwa się bowiem pytanie – czy zgoda na odrzucenie spadku może zostać wydana przez sąd w Polsce, czy też konieczne jest wystąpienie o zgodę do sądu zagranicznego – wedle miejsca zamieszkania.

Decydujące znaczenie w takiej sytuacji ma posiadanie przez dziecko oraz rodzica polskiego obywatelstwa. Jeżeli zarówno rodzic, jak i dziecko posiadają polskiego obywatelstwa, wówczas polski sąd jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku.

Jeżeli zatem zarówno rodzic, jak i dziecko posiada polski paszport, lub polski dowód osobisty, wówczas możliwe jest przeprowadzenie postępowania w Polsce.

Czy trzeba osobiście złożyć wniosek w polskim sądzie?

Przeprowadzenie postępowania o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku nie wymaga osobistej obecności w Polsce. Wniosek może zostać przygotowany oraz złożony przez pełnomocnika – radce prawnego lub adwokata – działającego na podstawie pełnomocnictwa.

Jeżeli okoliczności sprawy zostaną dobrze opisane i udokumentowane, wówczas istnieje znaczna szansa na to, że sąd uwzględni wniosek bez przeprowadzenia rozprawy – czyli bez potrzeby osobistej obecności w sądzie. W przypadku osób mieszkających za granica ma to kluczowe znaczenie, gdyż dzięki temu mogą załatwić sprawę bez konieczności przyjazdu do kraju.

Autor porady:
Data utworzenia:
07.08.2023

    Wyślij wiadomość

    Wiadomość jest przekazywana bezpośrednio do wybranego radcy prawnego

    Dane osobowe są przetwarzane przez Krajową Izbę Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej 15 wyłącznie w celu przesłania korespondencji do wybranego radcy prawnego. Podanie danych jest niezbędne w celu realizacji kontaktu. Dalsza korespondencja następuje poza systemem szukajradcy.pl. Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.